Egy minta mind fölött, egy minta örök...

A mintás öltönyökkel óvatosan kell bánni, tartják sokan, s ha az üzleti/hivatali megjelenésről beszélünk, mindenképp igazat kell adnunk ennek a vélekedésnek. Az öltözködésben a professzionalizmus ugyanis nehezen tolerálja a mintás szöveteket. Ez nem azt jelenti, hogy egyáltalán nem lehet, pusztán annyit, hogy ismernünk kell azt a palettát, ami a kompatibilis ezzel a szegmenssel. Kivételt csak az Esterházy minta képvisel. Mert ez a minta más. Ez a minta mindig jó. 

Szerző és cikkei


Szerző: Brainel MEHANDI | A szerző további cikkei


Tartalom

Egy tudatosan épített professzionális ruhatárban a mintás öltöny a sötétkék és a középszürke után következik, tehát harmadig a hierarchiában. A mintásak között pedig elsőként az Esterházy-kockás a legpraktikusabb alternatíva. Persze lehet olyan, hogy valaki nem a praktikumot tekinti legfőbb mércének, de akinek számít, hogy egy öltöny a viselhetőség szempontjait tekintve mennyire sokarcú, annak biztosan erre esik a választása. 

Az Esterházy-kockás öltöny az egyetlen a klasszikus férfi ruhatárban, mely a  protokolláris szempontokat tekintve szinte az összes dress code előíráshoz képes alkalmazkodni. Kivételt talán csak a gyászszertartások és White Tie előírás jelenthet. Vagyis a megfelelő kompetenciával az Esterházy minta a Casualtől a Black Tie-ig mindenhová beilleszthető (!).

A Business Informal (ami lényegében a mindennapos üzleti/hivatali megjelenés) dress code keretei között társíthatunk hozzá mintás inget, természetesen itt is a jóízlés keretei között maradva, és markánsabb nyakkendőt.

Ahhoz, hogy a Business Informal összeállítást Business Casual keretek közé lazítsuk, pusztán annyit kell tennünk, hogy levesszük a nyakkendőt, ezzel már teljesítettük is a professzionális megjelenés legoldottabb képletét - ráadásul egy Esterházy-kockás öltöny nyakkendő nélkül még némi klasszikus vagányságot is képes megidézni. 

Amint a Business Informal dress code-ot nem lefelé, hanem épp ellenkezőleg felfelé szeretnénk módosítani az öltözékhierarchiában, úgy a Félhivatalos megjelenés területére érkezünk, ahol annyiban finomítunk a képleten, hogy feltétlenül minta nélküli fehér inget társítunk hozzá, és nyakkendőből is egy decensebb (minta nélküli vagy pl. tűpettyes) darabot választunk.

Előfordulhat, hogy egy szép nyári estén olyan szabadtéri estélyen szeretnénk részt venni, amelynek meghívóján a Black Tie dress code szerepel. Nos, vajon szóba jöhet-e az Esterházy kockás öltönyünk? A komplett öltöny talán nem, de ami a zakót (öltönykabátot) illeti fekete nadrággal fehér inggel és fekete csokornyakkendővel tökéletes nyár esti Black Tie összeállítást kapunk. A nyári szabadtéri estélyek ugyanis elsődleges helyszínei az ún. dinner jacket, azaz a "fehér" kabátos szmoking "fellépésének". Ezek az alkalmak egyúttal a "kockás kabátos black tie-nak” is szabad utat nyitnak.   

Könnyen előfordulhat, hogy valaki annyira megkedveli Esterházy-kockás öltönyét, hogy nem csak az üzleti/hivatali életben, de akár teljesen hétköznapi jólöltözöttséget is ebben kívánja megélni - ez volna a Smart Casual. Ez a dress code kissé "trükkös", de nem annyira, hogy pánikba essünk tőle. Igaz, hogy amennyiben pólót veszünk fel hozzá, lábbeli gyanánt pedig egy amolyan laza sneakerst azzal súroljuk, de talán át is lépjük a Smart Casual dress code határvonalát, ám egy finom, vékony garbóval nincs mitől tartanunk. Ha mégis inkább az inget preferáljuk, úgy a Smart Casual a legtökéletesebb alkalom a sötét tónusú darabokhoz. Egy elegáns hangulatú romantikus vacsorához, netán egy oldott hangulatú, ám de elegáns év végi céges partihoz az Esterházy kockás öltöny kiváló szolgálatot tesz egy sötét ing kíséretében, természetesen nyakkendő nélkül.

Jövő hét során a facebook oldalunkon bemutatjuk hogyan állja meg a helyét az Esterházy minta valamennyi dress code előírásban. A releváns képgalériát erre a linkre kattintva érheti majd el. 

Olvasónk mostanra már sejtheti, hogy egy Esterházy-kockás öltöny átlagos minőségben is igen praktikus eleme a ruhatárnak. Az már csak enyhe ráadás, ha egy bespoke darabot birtokol valaki. Jelen cikkünk főszereplője egy Mehandi Bespoke darab, melynek néhány jellemvonásán végigfutva talán érzékelhetővé válik miben is rejlik egy ilyen öltöny különlegessége.

A Mehandi Bespoke szakmai filozófiája szerint "A jó öltöny a fűnél kezdődik!". A fű minőségét a klíma határozza meg... Az Ausztráliában, Új-Zélandon, és természetesen Skóciában legelésző merinó birkák igazán nem panaszkodhatnak a táplálékuk minőségére, így evidens, hogy az általuk termelt gyapjú is különleges minőségű. Ám egy olyan szövetgyártó, mint a Holland & Sherry még a legjobb gyapjúnak is a legjavát használja, ún. fésűsgyapjúból készíti a szövetet. Ez a konkrét öltöny egy Super 100'S finomságú fésűsgyapjú szövetből készült, aminek előnye, hogy az igen magas szövetfinomság kellő strapabírósággal, kitűnő kopásállósággal társul. A szövet vastagsága 360 gramm, így egyértelműen egy őszi-téli évszakra szánt darabról van szó, mely irodai környezetben is tökéletes komfortérzettel viselhető. Az Esterházy minta variánsairól korábban írtam már, így innen is tudhatjuk ez a konkrét módozat VIII. Edward fantáziáját dicséri, aki Windsori hercegként nagyapja nyomdokaiba lépve, "szövetdizájnerkét" az eredeti fekete- szürke-fehér "Glen-check" mintát "felülkockázta" világos-kék ablakkocka hálóval.

Evidencia, így remélhetőleg már említenem sem kell, hogy a Mehandi Bespoke öltönyöknek nem csak az alapanyaga elsőrangú, de természetesen 100%-ban ragasztásmentes technikával készülnek, azaz autentikus kézi készítésű bespoke darabokról van szó, mely módszer minden ízében a londoni Savile Row kézműves tradícióiban gyökerezik. A zakó formai jegyei között alapvető az oldalhasíték, a mérsékelten párnázott váll, a legalább 8,5 cm szélességű rever.  A szivarzseb esztétikája, mely egy lélekvesztő alakját idézi, olyan formai megoldás mely hazai viszonylatban minden bizonnyal egyedi.

A nadrág talán legérdekesebb vonása, hogy a Mehandi Bespoke darabok esetében a legritkábban kerül a derékra övbújtató. Helyette rendszerint a londoni iskolát idéző csatos oldalpántok látják el a derékbőség minimális szabályozásának esetleges igényét. Ennél a megoldásnál maga a csat az egyik kritikus pont, itthon ugyanis rendszerint nem kapható csak egy un. fogas változat, mely a működtetése során roncsolja a szövetet. A Mehandi Bespoke nadrágokra azonban Londonból importált csúsztatásos szorítást biztosító csatok kerülnek - ahogy illik.


Ruha: Mehandi Bespoke  ♦  Modell: Verdi Gutiérrez  ♦  Creative director: Brainel Mehandi  ♦  Fotográfus: Horváth Fanni Mária   ♦ Fotóstúdió: 12Fable Fotóstúdió

A Mehandi Bespoke öltönyök az angol szabászati ízlést idézik, szűkre szabott vonalakkal, de megőrizve a férfias karaktert. Aki tehát kedveli a Savile Row minőség tartalmát és esztétikai filozófiáját, annak egy ilyen darab minden bizonnyal örömére szolgál. A végére már csak egy kérdés marad, aminek kapcsán nem tudok, és nem szeretnék univerzális választ adni… de egyvalamit elmondhatok: Magyarországon van drágább öltöny, van olcsóbb is, de jobb garantáltan nincs!


 


Made by Mehandi Bespoke / Brainel MEHANDI

A BÉLELETLEN ZAKÓ

A béleletlen zakó értelemszerűen egy olyan zakó, amiben nincs bélés, vagy...
Made by Mehandi Bespoke / Brainel MEHANDI

Egy férfihez méltó ajándék

Amióta a férfi öltözködik, a legegyszerűbb és egyben a legkifinomultabb...
Made by Mehandi Bespoke / Brainel MEHANDI

BLUEFEEL COLLECTION - AZOKNAK, AKIK MÁR ÁTLÁTNAK A SZITÁN

Nemrég bemutattam Önöknek egy ideális nyári zakót, a gyapjú-len-selyem bravúrt...
Made by Mehandi Bespoke / Brainel MEHANDI

A LEGIDEÁLISABB NYÁRI SPORTZAKÓ

Egy korábbi cikkben már bemutattam egy nyári különlegességet, a mesh szövetet,...