AMI A VŐLEGÉNYT ILLETI

— Mondd csak, miféle lovag vagy te? - kérdezi Fiona, miközben a sárkány elől menekülnek.

— Ritka fajta! - válaszolja Shrek

Nos, nem csak lovagból, de vőlegényből is van "ritka fajta". Az, amelyiknek van esztétikai minősége. A legtöbb csodásan felöltözött menyasszony ugyanis egy szupergiccses (többnyire poliészter) tucatszetbe csomagolt vőlegény oldalán mondja ki a boldogító igent. A boldogság persze nem ruhafüggő. Viszont azt sem lehet kijelenteni, hogy a férfihoz méltó megjelenés útjában állna annak. 

Szerző és cikkei


Szerző: Brainel MEHANDI | A szerző további cikkei


Tartalom

Más kérdés, hogyan lehet helyes döntést hozni, miközben lépten-nyomon azzal szembesülünk, hogy a 100 ezer forintos műanyag öltönytől, a milliós áron elérhető túlpozícionált designer darabokig mindenki a "tökéletes" vőlegényruhát hirdeti. Persze mondhatjuk, hogy úgyis ki-ki azt veszi meg, ami elfér a zsebében, csakhogy valójában ennél árnyaltabb a kép. A „divatiparnak” ez a szegmense tisztában van azzal, hogy a vőlegények többsége jellemzően nem visel öltönyt, s valójában nem is érdekli a dolog, pusztán az általános elvárásnak kíván eleget tenni azzal, hogy „alkalomhoz illően” próbál felöltözni. Kevesen vannak, akinek valóban számít mit viselnek, és képesek megítélni az öltözék, s a vele járó megjelenés valódi minőségét. A tendenciák lassú változását elnézve, a divatbóvli még hosszú ideig fogja uralni a hazai vőlegények megjenését.  

Nincsenek illúzióim, tisztában vagyok a mindennapi állapotokkal, hogy a legtöbben korlátozott összeget tudnak vőlegényruhára költeni. De vajon ez törvényszerűen azt jelent, hogy giccshuszárként kell parádézni a "férfikarrier" egyik legfontosabb szerepében. Kétségeim vannak. Közben arról is szót kell ejtenem, hogy a bóvliipar igazi áldozatai az öltözködési műveltséggel nem rendelkező tehetős urak. Erre mondja Feiks Jenő, hogy "aki nem tudja a leckét, az okvetlenül áldozat.". Az itt következő útmutatás szeretné megadni a legfontosabb támpontokat ahhoz, hogy ezt elkerüljük. Bízom benne, hogy kisebb és nagyobb költségvetéssel gazdálkodó vőlegények egyaránt találhatnak benne hasznos gondolatokat.

Az első eldöntendő kérdés az öltöny minősége

Igen, jól látjuk, nem a pénz az első kérdés! Mégpedig azért, mert ócska öltönyt lehet venni sok pénzért is. A minőség tehát az első eldöntendő kérdés. Amennyiben a konfekció mellett tesszük le a voksot, úgy (ha módunkban áll) szilárdan el kell határoznunk, hogy nem vásárolunk olyan öltönyt, aminek a szövete a Super 100's minőségű gyapjú alatt van. Ez a jelzés hiteltérdemlően legyen jelölve az öltönyszövet címkéjében. És figyelem (!) az öltönyszövet 100 % -a ebből a szövetből kell, hogy készüljön. Ne döljünk be az olyan trükköknek, miszerint a szövet tartalmaz Super 100's vagy akár magasabb jelzésű gyapjút, ám mellette ott van a poliészter, az elasztán, vagy más rendkívül hasznosnak ígért egyéb taralom. Az ilyesmi a teljesen dillettáns keresletet hivatott kiszolgálni. A bélésre is figyeljen. Ha a bélés poliészter, hiába a jó szövet, csúnyán bele fog izzadni a zakóba, a komfortérzete pedig a béka segge alá kerül a nagy napján. Bélés gyanánt legalább viszkóz vagy acetát legyen benne. 

Soha ne márkát válasszanak! A hangzatos márkák mögött lévő tartalom rendszerint ragasztott, gyártósoron készülő ruhatechnológiát jelent, (lsd. BOSS és társai) épp ezért fontos lenne mérlegelni, hogy minőséget keres, vagy a minőségkultúrát nem ismerő rokonait szeretné elbűvőlni a zakó ujján fentfelejtett, túlpozicionált bóvli címkéjével.  A jó választási szempont mindig az immanens tartalom. 

Az öltöny szabása

Elsőként azt nézzük meg, hogy áll rajtunk az öltöny. Ha konfekcióra kényszerülünk, ez a legfontosabb. A jólszabott öltöny ugyanis képes optikailag kompenzálni a másodosztályú szövetet hiányosságait. Ha a következő öt pont rendben van, nagy gond nem lehet:

  1. a gallér ne állon el a nyaknál
  2. ha begomboljuk, a rever simán feküdjön a mellkason, ne legyen benne törés
  3. a zakó ujjahossza 1 centimétert engedjen láttatni az ing kézelőjéből
  4. a zakó hossza takarja az ülepet
  5. a nadrág szára ne harmonikázzon

Ennyi! És higgyék el, ez nem kevés, ha konfekcióról van szó. 

Szövet 

Ezt fenntebb már kitárgyaltuk!

Ing

Ingből legalább kettővel készüljön "a nagy napra". Egyrészt mert történhet apró baleset, de ha nem, este enélkül is jót fog tenni a közérzetének egy friss ing. Remélem azt már mondanom sem kell, hogy a poliészter itt is kerülendő - pamut inget válasszunk. 

Cipő

Nos, ha konfekciót visel az esküvőjén, úgy vélhetően cipőt sem fog méretre készíttetni, de legalább a látszatra figyeljen. Viseljen bőr cipőt, valódi bőrből, s ha új a lábbeli, gondoskodjon róla, hogy bejárassa, nehogy épp az esküvő napján kelljen küszködnie a sarok fájdalommal. 

Aki anyagi okokból kénytelen konfekció öltönyben nősülni, az különösen vegye figyelembe a cikk végén található "baráti jótanácsaimat", azzal elkerülhetjük a legrosszabbat. Továbbá olvassa el az Esküvő rovat további cikkeit is, mert ingyenesek és sokat okulhat belőlük!

Bespoke

Aki megteheti, hogy vőlegényként érdemi összeget költ öltönyre (ez legkevesebb 500 ezer forint) az némi tájékozódás után megkaphatja a legmagasabb szintű készítési technológiát, az úgynevezett bespoke öltönyt. Az ilyen ruha megalkotása során minden munkafolyamatot kézzel hajtanak végre, ami a legértékesebb kidolgozás garanciája. A designer öltönyökkel ellentétben egy bespoke öltöny 100%-ban ragasztás nélkül jön létre, ezért időtálló. Kézi öltések ezrei, formázás, illesztés, és precíziós vasalás nyomán nyeri el végső formáját, így tökéletesen illeszkedik viselője alkatához. Ebben a minőségi kategóriában nem csak a szövetnek kell elsőosztályúnak lennie, hanem az öltönykabát köztes vásznainak is, melyek ideális esetben az Egyesült Királyságból importált eredeti lószőrvásznak. A gombok szaruból készülnek és valamennyi gomblyukat, beleértve a zakó ujján lévőket is, finom kézi munkával varrják ki. Minden vonatkozásban tökéletes öltönyt csak ettől a készítési módszertől várhatunk, ezért is nevezik a bespoke minőséget a legmagasabbnak, ami a bolygónkon elérhető.

Szövet

Ha bespoke öltönyről beszélünk, a szövet egy teljesen új dimenzióját kell számbavennünk. Elsőrangú öltöny ugyanis csak elsőrangú szövetből készülhet. Rendszeres olvasóinknak, azt már mondanom sem kell, hogy a legjobb alapanyag a gyapjú – nyáron is. Azonban gyapjú és gyapjú között csillagászati különbségek vannak. A minőségre biztosítékot itt kizárólag a gyártó jelenthet. Hogy egy anyag élvonalbeli gyártótól, vagy egyéb helyről származik-e, könnyen ellenőrizhető. Figyelni erre pedig azért fontos, mert rá lehet mondani sokmindenre, hogy angol, vagy olasz szövet, miközben megdizájnolt ázsiai terméket sóznak ránk, ami már az első viseléskor megmutatja mire képes, vagy mire nem...


Egy bespoke szalonban több ezer elsőrangú szövet közül választhatunk. 

Nem kell ilyesmivel számolni, ha autentikus angol szöveteket választunk, például Holland & Sherry, Scabal, Harrisons of Edinburgh, H Lesser & Sons, Porter & Harding, vagy Smith Woollens. Az olasz szövetgyártók közül megemlíthető például a Loro Piana, vagy a Drago. Ha pedig olyan helyre tévedünk, ahol műszálas szövetekből is kínálnak öltönyt, vegyük figyelembe, hogy valamire való szalon semmiképp nem tart ilyen alapanyagot a portfóliójában. Stílszerűen úgy is fogalmazhatunk, hogy az ilyesmi rangon aluli.

Ha viszont biztosak lehetünk a gyártóban, akkor már csak az igényeiknek megfelelő grammsúlyról, a szövési finomságról és a szövetkarakter egyéb jellemzőiről kell dönteni. Ez nyilván bonyolultnak tűnik, de egy komoly szalonban a szakember meghallgatja a felhasználással kapcsolatos elképzeléseinket, feltesz egy-két kérdést, majd elénk tesz 3-4 szövetet, és még azon belül is megmondja, melyiket javasolja leginkább. Nincs más dolgunk, mint rábökni arra, amelyik látványban a legszimpatikusabb, a többi felöl nyugodtak lehetünk.


Az egyszerűség ereje: sötétkék öltöny, fehér ing, paisley mintás nyakkendő - stílustanilag az egyik legkifinomultabb vőlegényöltözék. 

Stílus

Egy elsőrangú vőlegényruha nemcsak minőségében, de stílusában is kifogástalan. Figyelembe veszi, hogy az esküvő vidéken, vagy városi környezetben zajlik. Előbbi akár egy tweed öltönyt is megenged, utóbbi kimeríthetetlen változatosságot. Számít, hogy egy kastélyban, vagy egy szállodában tartják az eseményt. De másfajta öltözék illik egy tengerparti naplementében tartott szertartáshoz, és más egy délelőtti templomi esküvőhöz. Van az a környezet ahová illik a hosszú kabátos tradicionális ruházat, 16 óra előtt kezdődő szertartás esetén viszont nem illik szmokingot viselni. Kevesen tudják, de ha a vőlegény szmokingot visel, akkor az esküvő dress code-ja  "black tie", ami azt jelenti, hogy elvileg a násznépnek is ehhez az öltözékhez kellene igazodnia. A minőség mellett tehát, a stílustani kompetencia adja a harmónia kulcsát. Ha a megfelelő rálátás hiányában valaki olyan öltözéket választ, amit a személyisége, vagy az esküvő környezete nem hitelesít, az összhatás komikussá válhat. Egy valódi bespoke szalonban azonban rendelkezésre áll az a szakmai háttér, amire jó reménységgel rábízhatjuk magunkat.

Még néhány baráti jótanács annak a vőlegénynek, aki úgy döntött, férfihez méltó megjelenéssel szeretne az oltár, vagy az anyakönyvvezető elé járulni.  Ha csak ennyit megfogadunk, már azzal is sokat teszünk vőlegényi megjelnésünk nívójáért:

1. A DILETTÁNS SZÍN-AKKORD

Soha ne viseljen a menysszony virágcsokrával, vagy ruhájával megegyező színű nyakkendőt, illetve egyéb kigészítőt. Sajnos a pár ruházatának efféle összehangolása az "összetartozás" kifejezése céljából az egyik legelterejedtebb kommersz-hagyomány. Cukiságnak szánják, miközben erősen ciki dolog. A leghatározottaban álljon ellen minden ilyen jellegű "szín-akkordnak", ezek nem a hozzááértő elegancia világából valók. A harmónia a ruhadarabok stílusának összhangjában kell hogy megjelenjen, és nem az egymás színeiből öltözködés hibás elgondolásában.


A laikus harmóniaelmélet a színek egymáson történő visszaidézésével kívánja szimbolizálni az összetartozást.  Az egyik legelterjedtebb stílustani baklövés ez! 

2. A KOMMERSZ KONZERV

Mérföldekkel kerüljön el mindenféle fényes szövetet. Különösen az úgynevezett mellény szettet, egyéb nevein, bádogmellény, kommersz-konzerv, lakájmellény stb. Ezek a speciális, selyemnek mondott, de sokkal gyakrabban poliészterből készült csillogó ceremónia összeállítások és tartozékaik, az ugyanolyan anyagból készült nyakkendő-díszzsebkendő párosítás a legkiábrándítóbb giccs megtestesítői. Rendkívűl elterjedt, mint "trendi" vőlegény szett, de ez nem változtat semmit azon az esztétikai mélységen, amit megjelenít. Aki olyan helyre lép be, ahol ilyesmiket ajánlanak, az hagyjon fel az ízléses megjelenés minden reményével… vagy forduljon ki onnan, amilyen gyorsan csak lehet.


A ceremónia szettek / mellény szettek - további megnevezésük: bádogmellény, kommersz-konzerv, lakájmellény - az ízléstelen vőlegény öltözék leghűbb megtestesítői. Ezeketől lesz igazán olcsó a megjelenés, és nem pénzügyi értelemben. 

3. HA BIZONYTALAN, KÉRJEN SEGÍTSÉGET 

Beszéljen egy hozzáértő szakemberrel, (egy óra konzultációt mindenki meg tud fizetni, ha nősülni akar), akinek tanácsait követve egy átlagos konfekció öltönyben is méltó megjelenéssel állhat menyasszonya mellé azon a bizonyos napon. S hogy miként állapíthatja meg, hogy kompetens tanácsadóval beszél-e? Nagyon egyszerű: ha a fentebb bemutatott kommersz-konzervet lehetőségként ajánlja, akkor Ön rossz helyen jár.

Végezetül pedig, ha esküvő előtt állnak, engedjék meg, hogy  nagyon sok boldogságot kívánjak Önöknek!


Esküvő / LUKÁCS György

AZ ESKÜVŐI NYAKKENDŐ

Újra itt az esküvői szezon, amikor a nősülni készülő urak számára...
Esküvő / Brainel MEHANDI

Túlöltözhetjük-e a vőlegényt?

Férfivendégként felöltözni egy esküvőre egyszerű mutatványnak látszik. Az...
Esküvő / Brainel MEHANDI

Nyereségvágyból elkövetett stílusgyilkosság

George Clooney-nak, pardon, az Oscar-díjas George Clooney-nak mindent szabad....
Esküvő / Bespoke Magazin

Kisdéry Boglárka: Ha álomesküvőt szeretnénk, a hibázás nem lehet opció!

Az esküvő amellett hogy egy örömteli esemény, szervezési szempontból igen nagy...