Kinek nem - vasalt az – inge, ne vegye magára!

Sokan gondolják úgy, hogy az inget tulajdonképpen csak azért kell vasalni, hogy ne legyen gyűrött. Nos, talán nagyobbat nem is tévedhetnének. A vasalt ing nem pusztán gyűröttség vagy simaság kérdése… a vasalt ing az igényes férfi attitűd egyik legszebb szimbóluma… finom energiája, ropogós frissessége határozottan pozitív löketet ad a lelkünknek, meghatározva közérzetünket, akár az egész napunkat. Ráadásul, klasszikus elegancia nem képzelhető el vasalt ing nélkül.

Szerző és cikkei


Szerző: Brainel MEHANDI | A szerző további cikkei


Tartalom

A vasalatlan ingnek még gondolatát is lehangolónak tartom… különösen akkor, ha amolyan gyűrődésmentes darabról van szó… Ez utóbbi technikai vívmánytól több okból is tartózkodom. Laikusok számára talán kevéssé ismert, hogy a "100% pamut" felirat a címkén a legkevésbé sem garancia a minőségre. Pamut és pamut között ugyanis igen nagy különbségek vannak. A legjobb nívót a kézzel szedett egyiptomi gyapot garantálja, mely rendkívüli tisztaságú miközben a szálai (a mechanikus szedéssel ellentétben) nem roncsolódnak. Ez teszi lehetővé az egyedülállóan magas színvonalú pamutvászon elkészítését, mely szilárd és strapabíró, miközben lágysága, tapintása és viselési finomsága mindmáig páratlan. Az ilyen kvalitású ing esetében számottevő gyűrődésre nem kell számítanunk, ám az „életet adó” vasalás ilyenkor is elengedhetetlen.

Az alacsony minőségű pamutból készített ingek ellenben kifejezetten gyűrődékenyek, ami bosszantó jellemző. Ám még ennél is bosszantóbb, hogy a tömegtermelés nyilvánvaló gazdasági okokból nem a „betegséget” igyekszik kezelni, azaz nem az alapanyag minőségét javítja, hanem a tüneteket igyekszik elfedni, vagyis a gyűrődési tulajdonságokat próbálja meg „kijátszani”… így születik meg a vasalásmentes ing, amit leginkább úgy érnek el, hogy az alacsony minőségű pamutból készült ruhadarabot pl. formaldehiddel kezelik. Ennek a vegyületnek számos előnyös tulajdonsága van, így például jól használható az állati, vagy emberi tetemek tartósítására, kiválóan alkalmas a textilszövetek állagának megőrzésére, gyűrődékenységének csökkentésére, ám eközben különféle bőrbetegségeket, ekcémát, hosszútávon pedig rákot okozhat. A gyűrődésmentesített ruházattal, ill. ágyneművel való érintkezés súlyos egészségügyi kockázatairól korábban a New York Times is beszámolt.  A magam részéről tehát inkább lemondok az efféle kétes komfortról. Helyette inkább minőségi pamutból készített inget viselek, és a világért sem szeretném megspórolni azt a 3 percet, amit a vasalásra kell fordítanom, mielőtt felveszem.

Régóta vasalom a ruháimat, az iskolai egyenruhámmal kezdtem, amit minden este lekeféltem és kivasaltam. Képtelen lettem volna reggel gyűrötten felvenni, vagy a nadrágot úgy, hogy a vasalt éle nem tökéletes. Ma pedig a 3 gyerekem ruháit is rendszerint én vasalom ki. Nem különösebb fáradság és nem valamiféle felfoghatatlan tudomány ez… azt vallom, hogy egy férfiember ne legyen senkire sem ráutalva, ha kompetens öltözködésről, vagy ruházatának ápoltságáról van szó. Becsületbeli ügynek és jellem dolgának tekintem, hogy tisztességesen ki tudjam tisztítani a cipőmet, vagy ki tudjam vasalni az ingemet. Manapság pedig már kicsit passzió is, főleg hogy egy olyan profi „kütyüvel” tehetem ezt, mint a Philips PerfectCare Elite Plus készüléke.

Férfi ügyfeleim gyakran fordulnak hozzám, a vasalás fortélyait firtatva, főleg az ing és a nadrág kapcsán. A legtöbben nem is a művelet „tudományától” tartanak, hanem az idő tényezőtől. Pedig egy ing, vagy egy nadrág kivasalása, alig ha igénybe vesz három percnél többet. Ha ennyit nem tudunk rászánni egy olyan dologra, ami alapjaiban határozza meg a személyes imázsunkat, nos, akkor igazán kár volt annyi energiát fecsérelni a megannyi önfejlesztő tréningre, mert az életvitelünk érdemi menedzselése szemmel láthatóan továbbra is döcög. Most komolyan, megette a fene az egészet, ha nem vagyunk képesek annyiban sem uralni az életünket, hogy reggelente legyen időnk egy férfihez méltó 7 perces borotválkozásra, és egy 3 perces ingvasalásra. Tudom, sokan úgy gondolják, „nem mindenki születik vasalóval a kezében”… helyesbítenem kell, mert valójában senki nem születik így. Egy ing kivasalása azonban nem igényel speciális képességeket. Minthogy teljesen logikus műveletről van szó, akinek legalább kétszámjegyű az IQ-ja, az képes rá, tehát valójában sokkal inkább szándék kérdése. A most következő javaslatokkal éppen ezért nem valamiféle rejtélyes tudást igyekszem megosztani, sokkal inkább a feladatban és nem kevésbé a professzionális készülék használatában rejlő flow élmény részleteire igyekszem rávilágítani.

Klasszikus beállítottságú ember vagyok, szeretem a régi autókat, a vintage órákat, az antik töltőtollakat, és még sorolhatnám… de ha vasalóról van szó, a modern technika van igazán ínyemre. Bizonyos mértékben korábbi „jó” vasalóim is kiszolgáltak, de a gőzölési funkció hebehurgyasága mindig bosszantott. Hol nem gőzölt, hol pedig akkor gőzölt, amikor épp nem kellett volna (pl. ha épp függőleges pozícióba állítottam a készüléket), a gőzfröccs pedig időnként „köpködő” mellékhatásokat produkált, amit néhány fehér ingemen nem igazán díjaztam… szóval gyakran éreztem azt, hogy ezzel a funkcióval kicsit a szerencse szárnyain suhanok, s ha éppen mázlim van, hát összejönnek a dolgok.   

Ez az új készülék azonban más dimenzió… végre úgy érzem a technika utolérte azt az igényt, ami egy valóban minőségi ruhatár esetén evidens. Letisztultan elegáns darab, semmi macsóság, semmi túlburjánzó dendizmus, sokkal inkább egy kimért úriember benyomását idézi… ám a visszafogott külső mögött olyan tudás és képességek rejlenek, ami ösztönösen tiszteletet ébreszt.

A vasaló mérete ideális, a 0,8 kg súly pedig hölgyek számára is garantálja a komfortos használatot. A hozzátartozó gőzállomás impozáns, közel 2 literes víztartállyal rendelkezik, ami hiánytalan érzést biztosít gőzellátás tekintetében. Számomra a legpraktikusabbnak az bizonyult, ha a rendszer mindig készenlétben áll a gardróbban, hisz minden nap használom. Így nem kell külön bíbelődnöm a vasalódeszka felállításával, beüzemeléssel, hisz ez körülbelül annyi idő lenne, amennyi alatt már ki is vasalok egy inget - ezen a téren egyébként a 2,5 perc az átlagtempóm.  Egyéb esetben ki kellene bogarászni a ruhadarabok címkéjén az anyagösszetételt, hogy a vasalót megfelelő hőmérsékletre állítsuk, de ezzel a készülékkel ezt a műveletet örökre elfelejthetjük. Az OptimalTEMP technológiának köszönhetően a farmeranyagtól kezdve a selyemig bármit vasalhatunk a hőmérséklet állítgatása nélkül, s ami talán még üdítőbb gondolat, hogy soha többé nem kell aggódnunk az miatt, hogy kiégetünk egy ruhadarabot.  Egy másik „munkafázis”, amit kiiktat egy ilyen vasaló, az előnedvesítés. Alap esetben az inget vasalás előtt vízpermetezővel kissé be kell fújni, hogy a vasalás könnyebb, hatékonyabb legyen. Talán mondanom sem kell, hogy olyan esetben, amikor 600 grammos gőzlövet áll rendelkezésünkre 8 bár nyomáson, teljesen felesleges az előpermetezés.  

Az ingvasalás első lépéseként a gallért szoktam kisimítani. (Fontos: a minőségi ingek kivehető gallérmerevítővel vannak ellátva, amit már a mosás előtt ki kell venni, és csakis a vasalás után helyezzük azokat vissza.). Sokan a gallér mindkét oldalát megvasalják, ám a gallér hátsó részének vasalását feleslegesnek tartom. Nem azért mert ez a rész egyébként sem látszik, hanem mert nem indokolt. Egy gyengébb képességű vasalóval sem tartom szükségesnek, ám egy 8 bár nyomásra képes készülék esetén kifejezetten irracionális művelet lenne. Egy másik felesleges, sőt talán kártékonynak is mondható gyakorlat, a gallér visszahajtása és levasalása. Ezt a műveletet számtalan önjelölt vasalási szakértő elköveti, akik Youtube videókon okítják a közönséget. Az ilyen húzások ékes példáját szolgálják annak, amikor valakinek fogalma sincs az elegancia fiziológiájáról. Az inggallér ilyetén „megerőszakolása” nemcsak időpazarlás, de pont azt a finomságot lopja el, amit egy a maga természetességében visszahajtott gallér dinamikája megjeleníthet.

A gallér után a kézelő következik… dupla kézelő esetében remélem már mondanom sem kell, hogy a visszahajtás-levasalás nem csak felesleges, de szintén esztétikai rombolás. Akárcsak a gallért a kézelőt is a felső oldalán vasaljuk… kivéve akkor, ha a dupla kézelő hajtásánál szemmel láthatóan nyoma maradt a szennyezettségnek. Ez a fajta elszíneződés sajnos nagyon komoly kihívás, egyszerű mosással ritkán távolítható el, de léteznek házi praktikák, ezekről majd egy későbbi cikkben szeretnék írni. Ha tehát gond van, inkább a hátsó oldalon vasaljuk a kézelőt, mert a vasalás képes az elszíneződést „beleégetni” a textilbe, ami lehetetlenné teszi a korrekciót.

A mandzsetta után az ing ujját vasaljuk. Nem kell trükközni vele, ha sietünk, nyugodtan élet vasalhatunk az ujjakba – ez teljesen adekvát megoldás. Aki ráérősebb, azaz 20 másodperccel többet tudd fordítani a feladatra, az kissé elcsúsztatva az ingujját életlenítheti azt, ez is elfogadott viselési gyakorlat. Ha végeztünk az ujjakkal, az ing háta következik, ez esetben is fentről, a gallértól haladjunk lefelé, így elkerülhetjük az anyag akaratlan összegyűrését. Az ilyen nagyobb felületeken lehet igazán átérezni a vasaló titánbevonatú acéltalpának siklási tulajdonságait… sosem gondoltam volna, hogy ekkora különbség lehet vasaló és vasaló között.

Szeretem használni az intelligens automatikus gőz funkciót, ami felismeri a vasaló mozdulatait és ennek megfelelően adagolja a gőzmennyiséget. Számottevően csökken az ing kivasalásának ideje, ezzel is, hisz elég egyszer végigsimítanom egy felületet a vasalóval, nem szükséges ide-oda tologatnom ahhoz, hogy elérjem a kívánt eredményt. Két-három simítás és végeztem az ing hátával. Az utolsó fázis az ing eleje, és ez nem véletlen. Azért hagyom ezt a végére, mert optikai szempontból ez a legfontosabb. Ezt a részt nem takarja a zakó, ezért nagyon fontos, hogy tökéletesen sima legyen. Ha nem ez maradna a végére, vasalás közben meggyűrődhet, így a végül újra meg kellene vasalni, vagy az egész vasalásnak nem volt semmi értelme. Az eleje vasalásnál nem tud nem feltűnni a vasalótalp okosan kialakított formája, melynek köszönhetően igazán kényelmes a gombok közötti részeket kisimítani. Nincs már hátra, mint élvezni a végeredményt, és magunkra ölteni a tökéletes vasaltság érzését.

Nos, sokan talán furcsának találják, hogy egy férfi nem csak, hogy tudja, de szereti is használni a vasalót. Nyilván mondhatják azt, hogy egy ilyen vasalóval bárki szeret vasalni, de ez egyrészt nem feltétlenül igaz, másrészt én akkor is szívesen vasaltam, amikor még gőzölős vasalóm sem volt. Talán nem mindig maga a vasalás motivált, hanem annak végeredménye, az a bizonyos „jólvasaltság”, de persze hazudnék, ha azt mondanám, hogy a jelenleg elérhető legmagasabb szintű technológia nem teszi különlegesebbé ezt a szükségszerű mindennapos műveletet. Végezetül pedig, meggyőződésem, hogy az a férfi, aki megbirkózik a vasaló használatával, az nem csak hogy fontos lépést tesz a férfihez illő önállóság felé, de úgy általában az élet dolgaiban is hatékonyabban képes a gyűrődések kisimítására.


Vasalási ötletekről és a Philips készülékről további információk: Philips PerfectCare Elite Plus


 


Szobainas / LUKÁCS György

A NAGY TÉLIKABÁT SZEMLE

Korábban már megismerkedhettek a Chesterfield és a Cover coat fogalmával,...
Szobainas / Brainel MEHANDI

CHESTERFIELD vagy COVER KABÁT

A magyar közbeszéd kabátokkal kapcsolatos terminológiája, hogy is mondjam,...
Szobainas / LUKÁCS György

AZ ŐSZI/TÉLI CIPŐARZENÁL

Bár a nyár utolsó sugarai még kellemes időt biztosítottak szeptember végén,...
Szobainas / LUKÁCS György

PAKOLÁS MESTERFOKON

Egy flottul levezényelt utazás precíz logisztikát igényel, amely komoly...