BOND, JAMES BOND

Hosszú idő után végre visszatért a mozivászonra minden idők legjobban öltözött titkosügynöke, akit ismételten, bár ezúttal utoljára, Daniel Craig alakít. Az új film címe amolyan Bondosan, “Nincs idő meghalni”, de remélhetőleg a stílusra mégiscsak jut néhány lopott perc a sok akció közepette. Kukkantsunk hát bele a 007-es gardróbjába.

Szerző és cikkei


Szerző: LUKÁCS György | A szerző további cikkei


Tartalom

James Bond talán az egyik legismertebb nagykövete a klasszikus eleganciának a popkultúra keretein belül. Mindezt annak ellenére is kijelenthetjük, hogy a karakter már a kezdetektől fogva különböző mértékben, de egyaránt reflektál a tradíciókra és a korszakos divatra is. Részben talán ettől is képes aktuális, ugyanakkor bizonyos értelemben konzervatív maradni, évtizedről évtizedre felkeltve a különféle generációk érdeklődését a stílusos öltözködés témakörében. Ez a kettősség kiváltképp igaz a modernebb Bond-filmekre, hisz manapság a kosztümdizájn során magasan pozícionált desinger brandekkel imitálják a klasszikus értékeket. Ennek ellenére mi itt a magazinban szokás szerint csakis klasszikus szemüvegen keresztül vizsgáljuk majd a 007-es ruhatárát, és a divat értelmezését meghagyjuk a terület szakértőinek.

Kezdjük talán a legikonikusabb Bond viselettel, a szmokinggal, ami egy fekete MTM Tom Ford darab. A kabát egygombos, zsebpatni nélküli, és szatén sál gallérral, valamint visszahajtott ujjal rendelkezik, megidézve ezzel Dr No-ban látott dinner jacket-et.. Viszont ahogy azt már megszokhattuk, Tom Ford, aki állítólag karöltve dolgozott a jelmeztervezővel, ezúttal sem tudta elhagyni a desinger vonalra jellemző hasítékot, ami nem része a klasszikus vonalnak. (Ha már a hasítéknál tartunk, úgy tűnik a jelmeztervezés végképp megtévedt a stílusiskolák tekintetében, hiszen Bond egyik hivatali öltönye középhasítékkal van ellátva, ami kifejezetten amerikai szokás.) A nadrág annak rendje és módja szerint hajtóka, illetve övbújtató nélküli, valamint helyesen vékony szatén csík fut az oldalán. A cipő egy fekete, kapli nélküli, ún. “wholecut” oxford a Crockett & Jones-tól. A spanyolöv elmarad, helyette Bond nadrágtartót visel. Érdekesség még, hogy az ing nem a megszokott vendéggombos, hanem hagyományos gombolású, ráadásul koktél kézelős, ami azt jelzi, hogy a viselője szándékosan “leöltözte” a szmokingot, talán az esemény színvonalára reflektálva. A hossz és a bőség rendben van, viszont a nyak körül több fotón is úgy tűnik, hogy a kabát nem simul rendesen a testhez. Mindez lehet testartásbeli torzulás is, azonban gyanús, hogy szinte minden képen feltűnik a jelenség.

A filmben láthatunk  egy kétrészes, két és fél gombos, szürke, Eszterházy-kockás öltönyt is, amely megint csak a Connery érára, méghozzá az Oroszországból szerettel-ben viselt szettre kacsint vissza. A kettő koncepcionálisan szinte egyforma, mégis 57 év telt el a megalkotásuk között. Azt hiszem, erre mondják, hogy időtlen stílus. Persze kialakításukban azért van különbség, hiszen a TF verzió egy ragasztott, MTM öltöny, míg az eredeti egy Anthony Sinclair által készített szabósági darab. Az ing ezúttal is koktél kézelős, ami már-már a 007-es védjegye lett. A cipő a Craignél megszokott Crockett & Jones Highbury, ami egy fekete, kapli nélküli derby típus. Az eredeti grenadine nyakkendőt sima selyemre cserélték, viszont meghagyták a tengerészkék árnyalatot. A nyakkendőtű, megint csak egy utalás Connery megjelenésre, bár az eredeti Bond csak pár centivel a gomb fölött viselte azt, alig látható helyen. A 60-as években egy ilyen kiegészítőnek inkább volt funkciója, mint mostanság, hiszen a nadrág dereka magasabb volt, a zakó mélyebben gombolt, a nyakkendő viszont rövidebbre kötött, így könnyen kibuggyant a gomb mögül.

Térjünk át a causal vonalra, aminek több árnyalata is megjelenik a vásznon. Leglazább formájában a Craig-féle Bond mindig is egyfajta Steve McQueen-es hangulatot idézett meg, és ez itt is érzékelhető, mikor különféle dzsekikben, kötött lenvászon henley shirtben, chukka boots-ban, sőt farmernadrágban látjuk a brit szuperkémet. A leheletnyivel decensebb csapásirányban feltűnik egy sötétkék és egy szürke kordnadrág is, egy moszatzöld kordkabát, valamint egy lenvászon overshirt is, ami stílszerű az olasz jelenetekhez. Persze nem maradunk classic casual darabok nélkül sem, ami a hírek szerint inkább a főszereplő, semmint a produkció érdeme. Rebesgetik ugyanis, hogy Daniel Craignek az utóbbi években már van beleszólása a jelmeztervekbe, és a színész ragaszkodott hozzá, hogy kordbársony elemeket, így a képen látható homokszínű öltönyt, is viseljen. Mindez azért is érdekes, mert a Mr Craig stílusa bizony sokat fejlődött a Bond-filmek hatására a 2006-ban debütáló Casino Royal óta, és úgy tűnik, ha részben is, de most személyesen ő van befolyással a karakter öltözködésére.

A materai jelenetekben szereplő öltöny két és fél gombos, bélés nélküli, és finoman barázdált, ún. “needlecord” kordbársonyból készült. Ez a darab egyébként egy kis milánói brand, a Massimo Alba terméke, ahonnan Mr Craig a magánéletben is beszerzi a hétköznapi ruhatára egyes elemeit. A szintén olasz Brunello Cucinelli-től származó legombolható galléros ing vagy farmer vagy chambray lehet, amit Bond burgundy színű selyem nyakkendővel visel. A cipő a Drake’s-től származó hasított bőr chukka boots, és egy Albert Thurston nadrágtartó is felbukkan a kigombolt zakó alatt. Míg az elképzelés önmagában remekül ötvözi az olasz és angol elemeket, az összeállítás nem hibátlan. A nadrág ugyanis övbújtatós, így enyhén szólva is szokatlan lépés nadrágtartóval viselni. Kézenfekvőbb lett volna szimplán egy barna hasított bőr övet használni, vagy ha ragaszkodnak a nadrágtartóhoz akkor eltávolítani a bújtatókat, esetleg eleve szűkítő pántos nadrágot választani. Bár ez nem mentség, gyanítom be akarták suvasztani valahová a Albert Thurston-től kapott sponzor terméket. Emellett zavaró még, hogy bizonyos jelenetekben a felső két gomb látható begombolva, ami kerülendő 2 és fél gombnál, mivel felettébb előnytelenül töri meg a rever ívét. Remélhetőleg, csak az akció hevében elkövetett baki ez, főleg, hogy az azonos gombolású TF öltönynél helyesen kihagyták a legfelső, rejtett gombot.

Végezetül ejtsünk néhány szót az új Bond óráról, ami ismét a karakter tengerészeti múltjához illő búváróra, egy könnyített titánium Omega Seamaster 300-as. Állítólag Daniel Craig is szerepet kapott a óra dizájnjában, és az ő tanácsára kapott a hagyományos Seamaster számlap vintage patinát. Az óra ezúttal nem csak nato szíjjal jelent meg, hanem egy innovatív csattal rendelkező ún. mesh szíjjal.

Összességében a Nincs idő meghalni ruhatára gyakorlatilag egyfajta szummája a Craig éra stílusának, ami sokat táplálkozott a 60-as évek Bond-filmjeiből.

Érezhetően a készítők is látják, hogy a Connery által bemutatott soha el nem évülő, klasszikus stílust manapság is lehetséges, sőt érdemes mintaként használni. Nagy kár azonban, hogy a produkció továbbra is beéri designerek által lebutított, jelmezszerű változatokkal. Ilyen szempontból úgy érzem, Mr Craig magánemberként időnként megugorja azt a lépcsőfokot, amit a produkció nem tud. Gondoljunk csak arra az Anderson & Sheppard szmokingra, amit pár évvel ezelőtt viselt egy díjátadón. Ilyesmit a sztárok nem választanak, ha nem érzik át a bespoke nyújtotta minőségbeli többletet. Talán majd a 007-es is visszatér egyszer a jó öreg brit szabóságokhoz. No persze, akinek meghalni sincs ideje, az hogyan járhatna próbálni?


Karakter / LUKÁCS György

HARVEY SPECTER - AZ ÖRDÖG MÁSIK ÜGYVÉDJE

Ha az ördögnek szüksége lenne még egy ügyvédre, biztosan Harvey Spectert...
Karakter / LUKÁCS György

A RÉMKIRÁLY VISSZATÉR

John Wick története ott folytatódik, ahol abbahagytuk: az árnyak között. Ahogy...
Karakter / LUKÁCS György

GUY RITCHIE SPIONJAI

Azt hihetnénk, hogy a James Bond franchise már örökre monopolizálta a jól...
Karakter / Brainel MEHANDI

GUY RITCHIE ÚRIEMBEREI

Angolszász környezetben a bűnözők többsége jellemzően mindig gentlemannek...