Táplálkozás intervenciós orvoslás - a gyógyítás evolúciójának következő állomása?

Hölgyeim és Uraim! Munkám során nap mint nap azzal szembesülök, hogy önök nem törődnek eléggé a testükkel. Bocsánatot kérek attól a néhány embertől, akire ez az állítás nem vonatkozik, aki törődik, vagy legalább próbál törődni vele.  Mindezt persze nem rosszindulatból vagy szándékos rossz-akarásból teszik, hanem tájékozatlanságból, esetleg tévedésből vagy tudatlanságból.

Szerző és cikkei


Szerző: Dr. HORVÁTH Réka | A szerző további cikkei


Tartalom

Egyikük elől sincs azonban elzárva az információ. Abban igazuk van, hogy a híráradatból meg kell tudni valahogy, hogy vajon melyik  az igaz, hiteles és melyik a hamis, ami sokszor nem egyszerű. Bizton állíthatom azonban, hogy a legfontosabb emberért, saját magukért, megéri  naponta erőfeszítéseket tenni. Talán viccesnek tűnhet az összehasonlítás, mégis igaz, amikor azt mondom, hogy mindezt, amit hiányolok, azt az autójukért megteszik. Esetenként sokkal gondosabban foglalkoznak és törődnek vele, mint a saját szervezetükkel! Az autójukra vigyáznak: jó minőségű üzemanyagot tankolnak bele, a parkolóban nem állnak kisgyerekes autó mellé, nehogy a kiszálló gyerek nekivágja az ajtót a féltett kincsüknek. Rendszeresen, előírásnak megfelelően elhordják a szervízbe és egy jelentős összeget költenek rá alkalmanként. Ez természetes, igaz? Higgyék el, muszáj változtatni a helytelen szokásaikon! Nem az autó szervizeléséről akarom lebeszélni önöket. Azt szeretném, ha legalább ugyanolyan gonddal figyelnének a saját testük, szervezetük karbantartására is, mint a kocsiéra.

Mert aztán egyszer csak megtörténik “A BAJ”. Ne áltassák magukat!  A bekövetkező baj nem egy sorscsapás-szerű pillanat következménye, hanem egy folyamat figyelmeztető vagy súlyos állomása. Hosszú ideig előkészített vagy fenntartott, egyre romló állapot megnyilvánulása. Miért kell azt megvárni? Remélem, igazat adnak, ha azt mondom, hogy nem kellene.

Elmondanék egy ide illő viccet:

A székely átmegy a szomszédjához megbeszélni valamit.  A konyhában ott fekszik az asztal alatt egy gyönyörű nagy kuvasz, aki időnként keservesen felvonyít.

— Mondja szomszéd, miért vonyít így ez a kutya?

— Mert szögbe feküdt.

— Miért nem megy arrébb?

— Mert nem fáj neki eléggé.

Ez a vicc szokott eszembe jutni, ha azt látom, hogy valaki nem tesz lépéseket a saját állapotának a javításáért, pedig már egyértelműen baj van. Nem fáj még neki eléggé. Erről szeretnék most beszélni: az egészségről.  Az egészség kapcsán pedig  arról a tényezőről, amivel a leginkább és legbiztosabban elrontjuk:

A TÁPLÁLKOZÁSRÓL.

Nem hiszem, hogy azt kellene feltételezni, hogy az embereket nem érdekli az egészségük. Az a baj inkább, hogy amíg megvan, addig természetesnek tartják, mert az is. Aztán, amikor kezdődnek a bajok, akkor a legtöbben azt várják, hogy valaki gyógyítsa meg őket, ők meg majd hagyják. Hogy ki? Természetesen az orvos, mert  ő ezt tanulta, ezért kapja a fizetését, ő jobban tudja…. És bár ez mind igaz, mégsem elég a gyógyuláshoz legtöbbször. A gyógyuláshoz kell az az ember, aki meg akar gyógyulni, és ezért erőfeszítéseket tesz. És gyógyuláshoz kell az orvos is, természetesen, aki ismeri és  megmondja a betegnek a szükséges információkat.

Optimális esetben A BETEGSÉGEKET NEM GYÓGYÍTANI KELL, HANEM LEHETŐLEG MEGELŐZNI.

  • Ne várják meg, amíg megjelennek az első tünetek!
  • Az egészséges életmódot akár ma elkezdheti bárki.
  • Az egészséges életmód alappillére, bázisa az egészséges táplálkozás.

Az egészséges táplálkozás nagyon egyértelmű, nagyon egyszerű, de nem könnyű, mert szokásokat kell megváltoztatni. Az pedig a legtöbb embernek nagyon nehéz. Minden sikeres dolog egy életmódra épül fel. Az életmód szokások rendszere. Ha az eddigi életmódjuk nem volt helyes és megfelelő, akkor a szokásokat ki kell cserélni. Ezzel fog megváltozni az életmód.

HA MÁR A BETEGSÉGNÉL TART VALAKI…. 

Milyen betegségekről van szó? A legismertebb belgyógyászati betegségekről, az úgynevezett civilizációs betegségekről. Ezek pontosan azok, mint aminek így összefoglalóan nevezik őket: a civilizáció ártalmas következményei a test működéseire, konkrétan az anyagcserére nézve.

Hogy csak a legismertebbeket említsem:

  • elhízás
  • 2. tipusú cukorbetegség
  • pajzsmirigy alulműködés
  • magas vérnyomás
  • szív- és érrendszeri betegségek nagy része
  • allergiák
  • autoimmun betegségek
  • Crohn-betegség
  • ízületi problémák nagy hányada
  • bőrproblémák nagy része
  • bizonyos szempontból a  rosszindulatú daganatos betegségek
  • időskori degenerativ idegrendszeri betegségek.

A táplálkozás-egészség-betegség kapcsán ma már van okunk optimistának lenni. Hisz napjaikban is születnek olyan tudományos megalapozottsággal bíró kezdeményezések, melyek figyelemreméltóak, ráadásul mindez Magyarországon történik. Ez talán meglepő lenne, ha nem ismernénk a hazai tudományos élet múltját, világraszóló innovatív eredményeit, de ismerjük. Ezért nem lepődünk meg azon, hogy az evolúciós orvoslás bölcsője is itt van nálunk. Két nagyszerű orvos Dr Clemens Zsófia PhD és Dr Tóth Csaba fektette le a tudományos alapjait a kutató és gyógyító munkának, ami mára már nemzetközileg is egyre ismertebb. Az azóta kis csapattá nőtt szakember gárda komoly dologra igyekszik felhívni a figyelmet, amit munkájukkal és eredményeikkel naponta bizonyítanak: úgy tűnik lehetőség van számos krónikus belgyógyászati kórkép végleges gyógyítására...

Az alkalmazott terápia egy konkrétan meghatározott paleo-ketogén étrend, aminek hatékonysága és kiszámíthatósága eddig példátlan. Mindez azt jelenti, hogy a Táplálkozás Intervenciós Orvoslás nem kezelni ígéri a civilizációs kórképeket, hanem meggyógyítja azokat. Nem gyógyszerekkel, hanem a táplálkozás optimalizálásával.

A hibásan, rosszul működő anyagcsere oka legnagyobb részben a táplálkozás. A civilizáció nagyszerűnek és élvezetesnek tartott elemei nem csak jó, de nagyon sok káros következménnyel is járnak. Az állatok háziasítása, a földművelés,  a növénytermesztés,  a növénynemesítés,  az élelmiszeripar, a kémia és a genetika felvirágzása a táplálkozásunk szempontjából ezernyi rosszal jár.

Ráadásul  a sok rossz dolog legtöbbje jelmezben közelít. Kedvesnek, finomnak, kívánatosnak mutatja és egészségesnek hazudja magát. És az ember gyenge lény. Nem tud ellenállni a  finom csábításnak. :) Pedig nagy árat fizet érte. Konkrétan az életévei számával adózik a kulináris élvezetek oltárán. Mit gondolnak, hány évet vesz el az ember életéből az, hogy helytelen táplálkozásával kárt okoz saját magának? 5 év? 10? Esetleg 20 évet? Ne legyenek kicsinyesek! Merjenek nagy számokra gondolni ezzel kapcsolatban! Az ember egészségesen élhetne általában 120 évig. Ezzel szemben a Magyarországon várható élettartam 76 év. Ha megnyugtatja önöket: máshol sem sokkal jobb a helyzet. A fiatal évek még csak-csak jól telnek. Aztán 40 év fölött már kezdődnek a problémák. 50 fölött sokasodnak. Elhízás, mozgáshiány, fájdalmak, nehézségek, betegségek. Mindezek mögött, ha visszaásunk az alapokig, akkor kiderül, az okok a táplálkozásban keresendők.

A problémák, a tünetek, a tények megoldásért dörömbölnek. Sokáig vártunk rá, de úgy tűnik végre megvan. Egy mellékhatás mentes segítség az említett bajokra, aminek  a páciens nem csak elfogadója, hanem aktív, végrehajtó részese. Lássuk csak a lényeges különbséget a mindenki által jól ismert belgyógyászat és a táplálkozás intervenciós gyógyítás között!

MIT MOND A BELGYÓGYÁSZAT?

A betegség diagnosztizálása után, elmondja, hogy ez egy olyan állapot, amivel együtt kell élni. Nem lehet meggyógyítani, csak kezelni. Igyekszik úgy kezelni, hogy az állapot ne, vagy ne nagyon romoljon. Ha szükséges, egyre erősebb vagy nagyobb adag gyógyszereket ír fel és rendszeresen kontrollálja a beteget.

MIT MOND A TÁPLÁLKOZÁS INTERVENCIÓS GYÓGYÍTÁS?

A krónikus belgyógyászati kórképek véglegesen meggyógyítására irányul. Ha már megjelent a működészavar és a betegség, akkor visszamegy oda, ahol a betegség kezdődik, a kialakulás helyéhez. Ott segít, ahol a civilizációs betegségek erednek, a táplálkozásnál. A helyes táplálkozással gyógyít. A gyógyszereket leépíti és elhagyja, ami a legtöbb esetben nemhogy lehetséges, de elengedhetetlenül szükséges is, és ha a páciens betartja a szükséges diétát, akkor nincs szükség a rendszeres gondozására sem.

Mindezt azt látszik bizonyítani, hogy ha valami a táplálkozás oldaláról romlott el, akkor azt helyrehozni és megjavítani is onnan lehet.  Szerencsére a szervezet ebben nagyon jó partner.  Ha a gyógymód megfelelő, akkor az eredmény rendkívüli. És bár ma még egyáltalán  nem általános, mégis egyre terjed az igény arra, hogy a helytelen és mesterséges tápanyagokat az emberek lecseréljék a számukra egészséges és egyben gyógyító vagy egészséget megőrző ételekre. Igaz, ez azzal jár, hogy az élvezeti táplálkozást ki kell cserélni a szükségleti táplálkozásra, ami az egyik oldalon lemondást követel, a másikon azonban életévtizedekkel ajándékozza meg azt, aki ezt választja. Ráadásul nem is akárhogyan:

AKTÍVAN ÉS EGÉSZSÉGESEN. LEGYEN EZ AZ ÚJ JELSZÓ!


Test & Lélek / Dr. HORVÁTH Réka

KOLESZTERIN KÁROK

Csak szólok: a koleszterincsökkentők hatástalanok a szív- érrendszeri...
Test & Lélek / LUKÁCS György

POWER WALK

Korábbi cikkekben már megismerkedtünk a power suit fogalmával, avagy a hatalom...
Test & Lélek / Dr. HORVÁTH Réka

AZ EGÉSZSÉGES ÉLET BIZTOSÍTÉKA

A statisztikák és a valóság is azt mutatja, hogy a lakosság egészségi állapota...
Test & Lélek / Dr. HORVÁTH Réka

AHOL KÉRDÉSEK VANNAK, OTT VÁLASZOKNAK IS LENNIÜK KELL

     Eljutottunk odáig, hogy az egészséges táplálkozás rendkívüli eredményekkel...