ELNÖKI ÓRÁK 2. RÉSZ

Kedves Olvasó! Az előző részben két meghatározó amerikai elnök (George Washington és Abraham Lincoln) zsebóráját, illetve ahhoz fűződő történetét volt szerencsém bemutatni Önöknek. A sorozat mai részében immár a karórákra koncentrálva, szintén az amerikai történelem panteonjába kívánkozó elnöki órák bemutatására törekszem. Haladjunk hát tovább sorban a Fehér Ház elegáns korridorai között, és vessük tekintetünk a falakon függő elnöki arcképekre.

Szerző és cikkei


Szerző: SZTANYEK Márk | A szerző további cikkei


Tartalom

Franklin Delano Roosevelt (1882. január 30.1945. április 12), Luxus elnöki kivitelben

Roosevelt számos dolog miatt is kiemelkedő személyisége az amerikai történelemnek. Ő az Egyesült Államok 32. elnöke, és mind máig az egyetlen olyan elnök, akit két ciklusnál több alkalommal választottak meg az amerikai állampolgárok. Számszerint négy alkalommal is bizalmat szavaztak számára. Utolsó ciklusának teljes kitöltését bekövetkezett halála akadályozta meg. Nevéhez köthető az ország gazdasági talpraállítása, a NEW DEAL intézkedési program kidolgozása és sikeres végrehajtása, de az USA második világháborús szerepvállalása is, mely tagadhatatlan módon nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a szövetségesek legyőzték a náci Németországot és fegyvertársait. Ami az órákat illeti, a ránk maradt dokumentumok alapján kijelenthetjük, hogy ezen a téren is igencsak kifinomult ízlés jellemezte.

Az egyik darab egy Tiffany & Co. márkajelzéssel ellátott Tiffany & Co. Calendar típusú (hónap, nap, dátum komplikáció) karóra volt, melyben egy svájci Movado (mely egy eszperantó kifejezés, és annyit tesz, mindig mozgásban) szerkezet ketyegett. A Tiffany & Co. vállalatról mindenképp érdemes megemlíteni, hogy a világ egyik, ha nem a leghíresebb amerikai alapítású ékszerész társasága volt, és mind a mai napig kiemelkedő szerepet tölt be ezen a piacon. Itt érdemes megemlíteni az óraipar és az ékszerész/ötvös szakma szoros kapcsolatát is. Az összefonódás nem véletlen sem a múltban, sem pedig a jelenben, gondoljunk csak a Cartier, a Bulgari, Chopard, vagy akár a már fentiekben említett cégre. Maga a svájci órásszakma alapjainak letéteményesei is a francia vallásháború idején Franciaországból elmenekült hugenotta (francia reformátusok) vallási nézeteket valló ötvösök, ékszerészek voltak. De mi is a kapcsolat e két jeles szakma képviselői között? A nemesfémek kifinomult használata, a precíziós kézügyességet követelő képességek megléte? Vagy egy királyi rendelet? A kérdésre a helyes válasz mindezek együttese. A híres svájci óraipar kialakulása XIV. Lajos jogfosztó intézkedésének köszönhető. A francia uralkodó a 17. század végén eltörölte a szabad vallásgyakorlás jogát Franciaországban, így az ott élő hugenottáknak, életüket féltvén, menekülniük kellett az országból. A menekültek – akik között számos ékszerész, kézműves volt – a szomszédos Svájcban telepedtek le, és gyakorlatilag bármilyen bérmunkát elvállaltak azért, hogy megélhetésüket biztosítani tudják. Svájc elhelyezkedésének köszönhetően télen az országban, a zord időjárás miatt a mozgás korlátozott volt, így helyben jelentős olcsó munkaerő koncentrálódott, elsősorban a Jura hegység beli kisvárosokban és a környező falvakban.


Franklin Delano Roosevelt, aki az órák terén is kitűnő ízléssel bírt

A genfi órásmesterek számára a magasan képzett, ugyanakkor olcsó munkaerő megjelenése komoly vonzerővel bírt, így örömmel alkalmazták a szakképzett hugenottákat a téli időszakban alkatrészek készítésére. A magasan képzett szakemberek megjelenése pedig olyan versenyhelyzetet teremtett, melynek pozitív hatásai a készített termékek minőségében jelentkeztek, ezzel megágyazva a később kialakuló manufaktúráknak, egyben megalapozva a méltán híres svájci óraipart.

De visszakanyarodva az elnök Tiffany & Co. órájához, a cég mindig is a luxust, a kifinomultságot és a csillogást idézte. Gondoljunk csak egy pillanatra Audrey Hepburn klasszikus filmjére, az Álom luxuskivitelben (Breakfast at Tiffany’s) nyitó jelenetére, ahol a főszereplő a női elegancia megtestesítőjeként egy Tiffany üzlet kirakatát „bámulja”.


Kávé, Croissant, Tiffany és a csodás Audrey Hepburn

De, hogy mit is jelent, jelentett a márka, azt maga a színésznő a cég alapításának 150. évfordulójára készült jubileumi kiadvány bevezetőjébe írott szavai fejezik ki méltán:

„Kedves Tiffany! A szép dolgok mindig örömet okoznak, ezért nem homályosul el a Tiffany művészetének csillogása. A neved 150 éve egyet jelent a szépséggel, stílussal, minőséggel és állandósággal. Felderítettél minket az ékszereiddel, kivilágítottad az otthonainkat a lámpáiddal, ezüstöddel csillogóvá tetted az asztalunk. Megtisztelted az életünket – az enyémet mindenképpen, hiszen meghívtál reggelizni. Hányan mondhatják el, hogy kávét ittak és croissant-t ettek a Tiffanyban? Ezt az emléket mindig megőrzöm. Boldog születésnapot, drága T., szeretettel, de irigykedve is, hiszen 150 év után egyetlen ráncod sincs, de hát a minőség nem öregszik! Odaadó barátod: Audrey Hepburn”.

Az hogy az elnök nemcsak a külcsín vonatkozásában rendelkezett jó ízléssel, a magas minőségű svájci luxus óragyártó Movado szerkezete bizonyítja. Rímelve Audrey Hepburn idézetére, ez a croissant nemcsak kívülről friss, ropogós és kívánatos, de belső „ízvilága” is kimagasló minőséget képviselt. Eredetileg ezt az 1944-ben készült, 14 karátos arany tokozású órát az elnök sógornője kapta karácsonyi ajándékként, majd tovább ajándékozta azt Rooseveltnek, aki állítólag ezt viselte a jaltai konferencián. Az órát 2009-ben egy neves aukciós ház bocsájtotta árverésre, de nem kelt el, azóta pedig további sorsáról nincs biztos információ.


Roosevelt állítólag ezt a Tiffany órát viselte a jaltai konferencián

Harry S. Truman (1884. május 8.1972. december 26.), Az órák nagy barátja

Roosevelt  utódja, Truman elnök igencsak kedvelhette az órákat, mert számos különleges kar-, illetve zsebórát birtokolt. Ismeretes, hogy a következő márkák és típusok, úgymint Gallet Flight Officer, Universal Geneve Tri-Compax, Vulcain Cricket, illetve egy arany Heuer kronográf is gyűjteménye részét képezte.


Truman kezén a Gallet Flight Officer tipusú karóra látható. Az elnök sokat utazott repülővel, az órát „világidő” funkciója hasznos útitársává tette.

Ismeretes, hogy a Gallet Flight Officer órát két szenátusi társától kapta ajándékba az elnök, és mint az óra fantázia nevéből is kiderül, ez a kronográf (időperiodusok, részidő mérésre is alkalmas) típusú óra, repülős órának minősül. Különlegességét az adja, hogy ez volt az első vízálló kronográf, illetve „világidő” (a mutatók és a forgatható külső gyűrű, „lünetta” megfelelő állításával meg lehetett mondani pontoson, hogy a számlapon körben felsorolt városokban mennyi a pontos idő) funkcióval is rendelkezett. Az óra elnevezése is a gyakorlati felhasználásra utal, hiszen ez a funkció elsősorban olyan embereknek (pilóták, légi személyzet, stb,) hasznos, akik viszonylag sokat és rendszeresen repülnek egyik időzónából a másikba. Az óra jelenleg az elnökről elnevezett múzeumban található, annak gyűjteményét gyarapítja. Truman ugyancsak kedvelhette az órakomplikációkat, mert számos fotón tűnik fel egy 18 karátos tömör arany Universal Geneve Tri-Compax kronográfot viselve csuklóján. Ezt az órát viselte a potsdami konferencián, ahol Truman, Churchill és Sztálin a II. világégés győztes hatalmai döntöttek Európa sorsáról.


A potsdami találkozón Truman által viselt Universal Geneve karóra

Ezt tanúsítja a potsdami találkozó mementójaként az óra hátlapján lévő gravírozás is. Az óra pontos gyártásának ideje nem ismeretes, de feltehetőleg 1943 és 1945 között készülhetett. Fotók alapján az elnök szintén ezt a karórát viselte az Amerikai Egyesült Államok koreai konfliktusba való belépését deklaráló nyilatkozat aláírása alkalmával is (egyes források ezt vitatják, és az ugyancsak arany Heuer-ra voksolnak). Az óra 1994-ben árverés keretében került értékesítésre, és akkor 23 500 svájci frank ellenében talált új gazdára.


Nehéz pillanatok, súlyos döntés. A koreai konfliktusba való belépést deklaráló nyilatkozat aláírásának pillanata.

Mint már eddig is tapasztalhattuk, Truman elnök előnyben részesítette a különleges karórákat, ez alól a következő, szintén birtokában lévő darab sem képez kivételt. Ugyan az első ébresztő funkcióval rendelkező karóra nem a Vulcain márkához köthető, hanem az Eternához (1908), de tagadhatatlan tény, hogy széles körben való elterjedése az előbbi márka Cricket típusához kapcsolható. A Vulcain Cricket típus bemutatására 1947-ben került sor, nevét állítólag az ébresztő funkció tücsök ciripelésére emlékeztető hangja után kapta. A márka elsősorban elegáns, klasszikus órákat gyártott, ám számos korabeli versenytársa közül a Vulcain Cricketet ez az innovatív ébresztő funkció emelte ki az akkor kapható karórák közül. Ezt az ikonikus, szintén 14 karátos arany tokozású órát az elnök 1953-as hivatalból való leköszönése alkalmával a Fehér Ház fotósaitól kapta ajándékba személyre szóló gravírozással, mely az elnök fotózása kapcsán gyakran elhangzott, „Még egyet kérnék.” mondatra utal.


Truman ébresztő funkcióval is rendelkező Vulcain Cricket órája …melyet szellemes utalással tettek személyre szabottá az elnök számára

Természetesen Truman még számos órával büszkélkedhetett élete folyamán, többek közt ismert, hogy számos zsebórája (Movado, Tiffany & Co.) mellett egy fehér arany Baylor President, egy klasszikus Vacheron Constantin és a már korábban említett Heuer kronográf biztosan a birtokában volt.


Truman elnök gyűjteményének további darabjai.


Movado, Tiffany & Co.

A mai részben volt szerencsém bemutatni Önöknek további két nagy formátumú amerikai elnök néhány ikonikus óráját, remélem a folytatásban is vendégeim lesznek a történelmi időutazás során, mely alkalommal Dwight D. Eisenhower és John F. Kennedy karóráiról fog szó esni.

Folytatása következik.


Tárgykultúra / Dr. GOMBOS Zoltán

FŐNEMESI KORONÁK

Az Egyesült Királyságban hónapok óta országosan, sőt világszinten készülnek III...
Tárgykultúra / LUKÁCS György

STÍLUSOS AJÁNDÉKÖTLETEK

Adni jobb, mint kapni, mondják, a kérdés csak az, hogy mit? Megannyi ember...
Tárgykultúra / Brainel MEHANDI

MINI "SAVILE ROW EDITION"

Szemfülesnek látszó marketing trükkel próbálja megszólítani a bespoke...
Tárgykultúra / SZTANYEK Márk

ELNÖKI ÓRÁK 4. RÉSZ

Sorozatunk mai részében ismét forgatunk a történelem időkerekén. A téma...