STÍLUSOS AJÁNDÉKÖTLETEK

Adni jobb, mint kapni, mondják, a kérdés csak az, hogy mit? Megannyi ember teszi fel ezt a kérdést, miközben kétségbeesetten rója a köröket a sorstársaival tömött plazákban, inspiráció hiányában prédául esve a karácsonyi őrületet éltető sablonos marketinggépezetnek. Hogy idén némileg csökkentsük a gyanútlan “áldozatok” számát, mai cikkünkben stílszerű klasszikusokat ajánlunk ajándékötleteket kereső olvasóink figyelmébe.

Szerző és cikkei


Szerző: LUKÁCS György | A szerző további cikkei


Tartalom

Ne szépítsük, manapság a karácsonyi ajándékozás egyre inkább izzadtságszagú, muszájból vásárolt, hasztalan tárgyak csereberéjévé silányul. A boltok tele vannak semmitmondó, előre csomagolt, konzerv “meglepetésekkel”, amelyek látszatra talán karácsonyi hangulatot tükröznek, valójában azonban azt a szomorú tényt igazolják, hogy sokaknak lövésünk sincs minek örülne egy-egy szerettünk. Vajon van így értelme ajándékozni? Lehetne ezt másképp is? Fogadjanak el néhány gondolatot a fa alá.

Mindenekelőtt talán azt érdemes mérlegelnünk, hogy amit adunk, azt valós tartalma miatt, vagy pusztán a karácsonyi ajándékozás és az arra épülő piac nyomására vásároljuk meg. Bár materialista világban élünk, amelyben a minket körülvevő tárgyak szerepe elemi fontosságú, a materializmus nem feltétlenül kell, hogy káros konzumerizmussal járjon együtt. Abban az esetben ugyanis nem a dolgok minőségére, praktikumára vagy szentimentális többletére kerül a hangsúly, hanem az öncélú, lélektelen fogyasztásra. Így hát mielőtt ajándékot választunk, gondoljuk át, hogy tartósan megbecsült holmiba fektetünk pénzt, vagy csak azért adjuk, hogy legyen valami a fa alatt, ami aztán két nap múlva költözik a többi kacat közé, ami még tavalyról maradt meg. Amennyiben az első opció mellett voksolunk, ne aggódjunk, időtálló minőségű ajándékokban nincs hiány, főleg a klasszikus stílus szerelmeseinek.

Az egyik kategória, amelyben keresgélhetünk, a kényelemérzetet maximalizálni hivatott holmik világa, hiszen ha jobban belegondolunk, a karácsonyi ünnepek zavartalanságának lényeges feltétele a meghittség és a melegség. Na persze nem a pipás melegítőre kell itt gondolni. A klasszikus öltözködés világában ezt az életérzést egy olyan ritkán látott, bár egyre gyakrabban emlegetett ruhadarab tükrözi leginkább, mint a házikabát, amelyet eleve az otthoni komfort és sikk ötvözésére fejlesztettek ki. Korábban részletesebben is kitértünk a viselet jellegzetességeire, itt legyen elég annyi, hogy akár pamut, gyapjú, kasmír vagy selyem verzióban választjuk, olyan fejedelmi meglepetésben fogjuk részesíteni szerettünket, amely biztosan nem a felejthető ajándékok sorait erősíti majd.

Továbbra is a komort jegyében, remek ötlet még egy házipapucs vagy házicipő, amely elegánsabb mederbe tereli az otthoni lábbeliviselés Magyarországon gyerekcipőben járó hagyományait. Idehaza sajnos a legtöbben maximum a gumipapucs szintjéig hajlandóak foglalkozni a témával, holott, különösen ilyen hideg hónapokban, egy vékonytalpú gyapjú vagy hasított bőr lábbeli sokkal megfelelőbb talapzat, mint a plüss mamusz vagy a frottír zokni papuccsal, a stílust nem is említve.

Persze a kényelem nem csak a ruházkodás terén lehet cél, hiszen az elsőrangú anyagokkal dolgozó szalonok kiváló érzékkel rendelkeznek az enteriőr dizájn területén is. Képzeljenek csak el egy berendezési tárgyat, ami az öltönyöknél is használt, legmagasabb minőségű kelméből készül. Egy klasszikus mintájú díszpárnát, vagy mondjuk egy, a “Negroni szövetnek” keresztelt flanelből készült takarót, amely a méltán híres koktél hangulatát hivatott otthonunkba csempészni. Ugye nem is rossz?

A kényelem alternatívája lehet a praktikum is, mint fő irányelv. Ezen a vonalon elsőrangú ajándék például egy pár jó kesztyű, ami persze nem a népszerű fast fashion brandek műbőr termékeit jelenti, sokkal inkább a bárány, kecske vagy esetleg (ha a legjobbat akarjuk) az ún. ajakosdisznó puha, ugyanakkor tartós bőréből készült, akár kézzel varrott kiegészítőt.  Az ilyen minőségi kesztyűk ismérve, hogy nem 100% poliészter, hanem gyapjú, kasmír, ritkábban alpaka béléssel rendelkeznek, kevésbé hideg éghajlathoz pedig akár bélés nélkül is kaphatók. Kiválasztásukhoz persze elengedhetetlen a megfelelő méretezés, ezért jobb helyeken fél vagy negyed méretek is előfordulnak, de persze ha bizonytalanok vagyunk (hiszen lássuk be, a kézméret nem evidens), akkor egy utalvánnyal biztosíthatjuk a tökéletes végeredményt.

Hasonlóan ajánlott kategória még egy impozáns kasmír nyakkendő, melynek pazar tapintása garantáltan nem csak a klasszikusan öltözködő urakat érintheti meg, különösen, ha a büszke tulajdonos ráébred, hogy hosszan tartó és valódi, immanens tartalomból eredő luxus várja a fa alatt. Persze itt Magyarországon a nyakkendő sokáig amolyan “nemszeretem” ajándék volt, ami nem is csoda, tekintve, hogy évtizedekig milyen felhozatal volt ezen a téren kishazánkban. Az sem segít, hogy a karácsonyi szvetter mintájára a nyakkendő fogalma, gyakran “ünnepi” motívumos, csili-vili viccé alacsonyodik az ünnepek alatt, ami nem csak erőltetett, de méltatlan is a ruhadarab ázsiójához. Egy kasmír darab azonban egész más súlycsoport, és úgy aránylik a “jópofa” mikulásos nyakkendőhöz, mint Ferrari a triciklihez. A téli öltözködés egyik legigényesebb eleméről beszélünk, amely tény már önmagában is férfihoz méltó ajándékká teszi.

Persze az időtállóság mellett más szempontok is felmerülnek, így például az anyagiak.  Az igazat megvallva egy minőségi kesztyű vagy egy kasmír nyakkendő nem két fillér, még úgy sem, ha hozzávesszük a tartósságot is bónusznak, így érthető módon nem mindenki engedhet meg magának ilyen gavallér ajándékot. Ezzel nincs is semmiféle probléma, és a dolog könnyen orvosolható is, ha stratégiát váltunk. Gyakori beidegződés ugyanis, hogy ilyen esetekben inkább a minőségből adunk le, semmint az ajándék méretéből, holott az előbbi az a kritérium, ami valódi értéket képvisel. Egy kasmír sálat vagy sapkát például nagyságrendileg feleannyiért is találunk, mint nyakkendőt, egy pár kasmír vagy merino zoknit pedig töredék áron. Azaz míg csak az ár és a nagyságrend változik, az elsőrangú minőség nagyon is megmarad. Rajtunk áll, hogy eldöntsük, melyik a fontosabb.

Bizonyára felfigyeltek rá, hogy a felsorolt ötletek java része a kiegészítők csoportjából került ki. Ennek nem csak a már említett időtállóság vagy a bizonyos esetekben az anyagi hozzáférhetőség az oka. Azért is érdemes ebben a kategóriában keresgélni, mert a kiegészítők többnyire nem méretezettek, ezáltal csökkenthetjük az esélyét, hogy mellélőjjünk. Ide sorolhatjuk még a nemesfém, gyöngyház vagy keményfa gallérmerevítőket is, teszem azt, amely kiegészítők egyébként számos neves szabóság repertoárjában megtalálhatók. Persze azt azért leszögezném, hogy a merevítő mérete és az inggallér szélessége szinkronban kell hogy legyen, így a kettőt érdemes ugyanonnan választani. Ettől függetlenül egy ilyen kiegészítő is valódi bespoke ajándék lehet, szélesebb közönségnek is elérhető áron.

Végezetül, ha valamiért mégsem találunk inspirációra a tárgyi ajándékok között, ne csüggedjünk. Egy élmény ajándék, egy közös hétvégi kikapcsolódás vagy valamiféle aktív program kalandjai még a bespoke holmiknál is tartósabb hatást gyakorolhatnak szeretteink életére. Ezen a téren a lehetőségeknek csak a fantáziánk szabhat határt.

Bár a lista jóformán kifogyhatatlan, a lényeg mégis változatlanul az, hogy bármit is válasszunk, az örökérvényű, értékálló darabokkal nem tévedhetünk. Az efféle dolgok ugyanis pont attól válnak igazi ajándékká, hogy egyik sem kimondott létszükséglet, azonban, ha meglepnek velük, hosszú ideig, akár egy életen át színesítik majd a mindennapjainkat, minőségi többletet jelentve megjelenésünk tekintetében. Ennél pedig mi is lehetne stílusosabb ajándék?


Tárgykultúra / Dr. GOMBOS Zoltán

FŐNEMESI KORONÁK

Az Egyesült Királyságban hónapok óta országosan, sőt világszinten készülnek III...
Tárgykultúra / Brainel MEHANDI

MINI "SAVILE ROW EDITION"

Szemfülesnek látszó marketing trükkel próbálja megszólítani a bespoke...
Tárgykultúra / SZTANYEK Márk

ELNÖKI ÓRÁK 4. RÉSZ

Sorozatunk mai részében ismét forgatunk a történelem időkerekén. A téma...
Tárgykultúra / JANTAY Kata

A DISZKRÉT LUXUS HAJNALA

Luxuscsokoládé, luxustusfürdő, luxus wc papír. Már fel sem tűnik az embernek,...