FŐNEMESI KORONÁK

Az Egyesült Királyságban hónapok óta országosan, sőt világszinten készülnek III. Károly koronázására, minek kapcsán több helyen is releváns kiállítást szerveztek. Feleségemmel az elmúlt hetekben volt szerencsénk ellátogatni a Blenheim Palotába, ahol szemügyre vehettük a négyszáz éves múltra visszatekintő főnemesi koronákat. Hogy mitől érdekesek ezek, arról ajánlunk most Olvasóinknak egy kis ízelítőt.

Szerző és cikkei


Szerző: Dr. GOMBOS Zoltán | A szerző további cikkei


Tartalom

A Blenheim Palota Winston Churchill nagyapjának, John Spencer-Churchillnek (7th Duke of Marlborough) volt a birtoka. Mint főnemesi család, természetesen ők is hivatalosak voltak korábbi koronázási szertartásokra, így 1937-ben VI. György király koronázására a Westminsteri apátságban, ahol John Albert-Churchill és felesége Alexandra Mary Cadogan (10th Duke and Dutchess of Marlborough) képviselte a családot. II. Erzsébet koronázásán 1953-ban pedig lányuk, Lady Rosemary Spencer-Churchill vett részt kiemelt szerepben a néhai királynő egyik kísérőjeként. Egy kis érdekesség ezzel kapcsolatosan, hogy a pozíció betöltéséhez hajadonnak kellett lenni, ezért Lady Rosemary elhalasztotta az esküvőjét, hogy meg tudjon felelni az elvárásoknak.

A koronázási ceremónia talán legfontosabb szimbólikus eleme maga a korona, ami az uralkodó, azaz a király és a királynő legfőbb jelképe. Így szemlélve a dolgokat, a korona mint főszereplő kiemelkedik a koronázás során felvonultatott öltöztető tárgyak közül. Ezúttal azonban egy kevésbé ismert mellékszereplőt, a főnemesi koronát és annak különféle változatait szeretném bemutatni. Angolul ’coronet’-nek vagyis kisméretű koronának nevezik szemben a ’crown’ azaz korona megnevezéssel. Sajnos a magyar nyelv nem tesz ilyen egyértelmű megkülönböztetést, csupán előragot használ, vagyis a főnemesi címmel együtt tűnteti fel, így például egyik megjelenési formája lehet a ’grófi korona’. A főnemesi koronák kialakításának jellegzetesége, hogy egyértelmű különbséget tesz a nemesi rangok között, mégis a különböző megjelenési formák összhangban maradnak egymással. Ezt úgy érik el, hogy azonos színeket és elemeket használnak, viszont a díszítő elemeket, azok számát és elhelyezkedését módosítják. A nemesi koronák megalkotása legalább 400 éves múltra tekint vissza és az elmúlt 300 évben csupán 12 alkalommal lettek használva, mivel kizárólag kiemelt nagyméretű állami ünnepek esetén használatosak, mint például a koronázási ceremónia.

A nemesi koronák drágaköveket nem tartalmaznak. Egyik fő alkotójuk az ezüst alapú abroncs, ami arannyal van bevonva, ezzel kontrasztban a korona tetejét bíbor színű bársony borítja. Ez előbbi eperlevéllel, és/vagy fémből készült ’gyöngyökkel’ vannak díszítve. A díszítő elemek mérete, száma valamint elhelyezkedése főnemesi rangtól függ. A háromágú eperlevél már a középkorban a tisztesség és tökéletesség szimbóluma volt, egyes források szerint ezen túl a szentháromságot is jelképezi.  A főnemesi koronák alapját fehér színű keskeny hermelin szőrme borítja, amely tisztaságot, ártatlanságot és nemesi rangot jelképez. A legenda szerint a hermelin inkább választja a halált, mintsem bepiszkolja a bundáját, így nagy valószínűséggel ez a hiedelem állhat a választás hátterében. Ezt követően az Egyesült Királyságban megjelenő öt kiemelt nemesi rangot és a hozzájuk köthető koronákat tekintjük át. A nemesi címek magyar és angol változatait, valamint azok viselőinek (tipikusan urak) és házastársaik megnevezését is feltűntetem az egyértelműség kedvéért. Például Vilmos herceg felesége Katalin megnevezése hercegné (Dutchess), mivel családja nem rendelkezik önálló nemesi címmel és nemesi rangját házasságkötés során szerezte. Ily módon a gyakran médiában megjelenő hercegnő megnevezés helytelen, mégis széleskörben alkalmazott. Lányuk, Sarolta viszont születési jogon rendelkezik brit királyi hercegnői (Princess) címmel.

Herceg és Hercegné (angolul Duke / Duchess)

A közvetlenül a király és királynő alatt álló herceg angol változata ’Duke’ a latin ’dux’, azaz vezető szóból eredeztethető. Első alkalommal 1337-ban jelent meg ez a főnemesi cím a brit használatban. Viselői között különbséget kell tenni a közvetlen királyi családhoz tartozók, azaz ’royal’, jelenleg hatan tartoznak ebbe a csoportba, köztük Vilmos herceg, aki többek között az alábbi címeket birtokolja: Duke of Cornwall (Anglia), Duke of Rothesay (Skócia), és Duke of Cambridge; és az örökletes nem királyi, azaz ’non-royal’ főnemesek között, amiből jelenleg huszonnégy betöltött pozíció van az Egyesült Királyságban. A hercegi koronát a kör alakú abroncson nyolc hagyományos eperlevél díszíti.

Őrgróf és Őrgrófné (angolul Marquess / Marchioness)

A britek esetében ez a főnemesi cím eredetileg Anglia, Skócia és Wales határainak védelmével megbízott nemesurakra utal. Magyarul a márki megnevezés is honos, ami a francia ’marquis’ szóból ered és határvidéket jelöl. Feladatuk elsősorban az volt, hogy megvédjék nemzetük határterületeit a betolakodóktól. A nemesi cím 1385 óta van érvényben a szigetországban. Jelenleg harmincnégy nemes tartozik az Egyesült Királyságban ebbe az arisztokratikus körbe. Az őrgrófi koronát váltakozva négy közepes méretű eperlevél és négy kisebb méretű ezüst gömb díszíti.

Gróf és Grófné (angolul Earl / Countess)

Az angol változat jelentése az óangol, vagy anglo-szaxon ’eorl’ szóból eredeztethető, ami katonai vezetőt jelent. Más megközelítésben a skandináv ’jarl’ szót hozzák összefüggésbe, ami szabadnak született harcost vagy nemest jelöl. A grófok eredetileg királyi kormányzók voltak akiknek joguk volt uralkodni földjeik felett, és ítélkezni tartományaik bíróságain, valamint felelősek voltak a király seregeinek vezetéséért a háborúk során. A grófok szedték be az adókat és bírságokat a lakosságtól, amiért cserébe megkapták az összeg egyharmadát. A rang Kr. u. 800 és 1000 között terjedt el, így az egyik legrégibb nemesi címnek tekinthető. Eredetileg nem volt női megfelelője az óangolban, így az angolban jelenleg használt ’countess’ megnevezés kísérőt jelöl. Jelenleg 190 körüli képviselője van jelen a szigetországban. A grófi koronát nyolc közepes méretű emelt pozíciójú fémgömb díszíti valamint mindegyik között egy-egy kisméretű eperlevél található.

Algróf és algrófné (angolul Viscount/ Viscountess)

A rang latin jelentése 'vice-count', azaz al-grófnak felel meg és 1440 óta van jelen az angol történelemben és 115 képviselője van napjainkban. Az elnevezés is utal arra, hogy a grófokat támogatták tartományaik irányításában, ezen felül bírói feladatokat is vállalniuk kellett. A nemesi cím a magyar nyelvben fonetikus fordításban, azaz vikomt is előfordul. Az algrófi korona díszítését tizenhat egymás mellett szorosan elhelyezett fém gömb együttese alkotja, amelyek közvetlen a kör alakú abroncson ülnek.

Báró és Báróné (angolul Baron / Baroness)

A bárói rang az angol királyságban a középkori latin ’barō’ szóból ered, és azok képviselői  földjüket hűbéren keresztül, azaz feudális úton kapták. A bárói cím viselői jogosultak voltak részt venni a Nagy Tanácson (Magnum Concilium), amely gyűlést  történelmileg az év bizonyos időszakaiban hívták össze. Ennek keretén belül az angol báróság és egyházi vezetők vitatták meg az ország ügyeit a királlyal, ami az angliai parlament elődjeként működött. Skóciában a bárói elnevezés nem honos, hanem eme cím tulajdonosait a parlament ura, azaz ’Lord of Parlament’ elnevezés illeti meg. A bárói nemesi cím 1066-ban lett megalkotva Angliában. Jelenleg 435 örökölt bárói cím van jelen Nagy Britanniában, melyből 9-en bárónők, azaz női képvielői eme nemesi rangnak. A bárói koronát hat nagyobb méretű fémgömb jellemzi, melyek távolabb helyezkednek el egymástól.

Érdemes lesz majd figyelemmel kísérni május 6.-án a koronázási szertartáson résztvevők öltözködését és azt is hogy az milyen módon követi a hagyományos múltra visszatekintő arisztokráca rangi besorolását. Habár III. Károly jelentősen lecsökkentette a személyesen részt vevő meghívottak számát édesanyja koronázási szertartásához képest közel 8000 főről 2000 körülire, azért biztosak lehetünk benne, hogy mindegyik nemesi rang képviselve lesz az eseményen és bízzunk benne, hogy hagyományokhoz hűen a nemesi koronák is előkerülnek majd.

 


Tárgykultúra / LUKÁCS György

STÍLUSOS AJÁNDÉKÖTLETEK

Adni jobb, mint kapni, mondják, a kérdés csak az, hogy mit? Megannyi ember...
Tárgykultúra / Brainel MEHANDI

MINI "SAVILE ROW EDITION"

Szemfülesnek látszó marketing trükkel próbálja megszólítani a bespoke...
Tárgykultúra / SZTANYEK Márk

ELNÖKI ÓRÁK 4. RÉSZ

Sorozatunk mai részében ismét forgatunk a történelem időkerekén. A téma...
Tárgykultúra / JANTAY Kata

A DISZKRÉT LUXUS HAJNALA

Luxuscsokoládé, luxustusfürdő, luxus wc papír. Már fel sem tűnik az embernek,...