ELNÖKI ÓRÁK 3. RÉSZ

A sorozat előző részében utaltam rá, hogy ebben a részben Dwight D. Eisenhower, illetve John Fitzgerald Kennedy karóráiról fog szó esni. Vágjunk is rögtön a fogaskerekek közé!

Szerző és cikkei


Szerző: SZTANYEK Márk | A szerző további cikkei


Tartalom

Dwight David „Ike” Eisenhower (1890.október 14.-1969. március 28.) a háborús hős és elnök

Eisenhower életpályája véleményem szerint magában foglal olyan elemeket, melyeket az „amerikai álom”, vagy a „lehetőségek hazája” klisé megnevezéssel párhuzamba lehet állítani. Szegény családból származott, azonban tehetségének és ambíciójának köszönhetően előbb sikeres katonai karriert épített, - I. majd II. világháborús szerepvállalása során egészen ötcsillagos tábornoki rangig vitte - majd ezt követően két alkalommal is az Egyesült Államok elnökének választották. Elmondhatta magáról, hogy mint a szövetséges csapatok tábornoka, katonáival a II. világháborúban, 1944-ben sikeresen szabadította fel Rómát, és tevékeny szerepet vállalat a normandiai partraszállás tervének kidolgozásában, az Overlord hadműveletben. Katonai karrierje lezárását követően, népszerűségének és karizmájának köszönhetően, mind a demokrata, mind a republikánus párt a soraiban kívánta tudni. Végül a republikánus párt felkérését fogadta el. A választásokon elsöprő sikert aratva ő lett az Egyesült Államok 34. elnöke. Nevéhez köthető az úgynevezett Eiseinhower doktrina, melyet 1957-ben hirdetett meg, törekedve a hidegháború enyhítésére, és ugyancsak nevéhez köthető a „dominó elv” meghatározása, mely alatt azt értette, hogy amennyiben egy államban a kommunista rezsim kerül hatalmi helyzetbe, úgy a környező államok is könnyen erre a sorsra juthatnak. De milyen órát viselt egy korábbi háborús hős, később sikeres amerikai republikánus elnök? A fennmaradt dokumentumok szerint az előző részben már „elnöki” óraként is aposztrofált Vulcain Cricketet biztosan, mely egy klasszikus karórát takar, különleges ébresztő funkcióval szerelve. Így ennek a típusnak az ismertetésére ismételten most nem térnék ki, azonban egy ehhez köthető humoros anekdotát megosztanék az olvasóval. A rossz nyelvek szerint Eisenhower elnök egyik tárgyalása alkalmával épp a svájci órák importköltségeiről, vagyis azok behozatali díjának tárgyában kívánt dönteni, amikor is az elnök csuklóján viselt, ugyancsak svájci Vulcain Cricket óra, mindenki meglepetésére a felekbe fojtotta a szót váratlan „ciripelésével”, nem kis derültséget okozva a résztvevőkben.


Az amerikai elnökök egyik nagy kedvence a Vulcain Cricket karóra


Korabeli hirdetés, mely hangsúlyozza az óra praktikumát, az ébresztő funkciót

Azonban a ránk maradt fotók nagy részén mégsem ebben az órában láthatjuk Eisenhowert. A legtöbb esetben egy, a Rolex által ajándékként adott arany datejustot viselve tűnik fel. A Rolex tudatosan építette a márka hírnevét, ezért minden ötvenezredik példányt híres embereknek ajándékozta. Így került Eisenhower bitokába a tömörarany tokozású datejust típusú karóra, melyet előszeretettel viselt a midennapokban. Kérésére az ajándékot személyre szabták. Az óra hátoldalán nevének monogramja, valamint a hadseregben betöltött öt csillagos tábornoki rangjára utalva öt csillag került gravírozásra, továbbá az elnök NATO főparancsnokává való kinevezésének dátuma került feltüntetésre. További érdekességként említhető az is, hogy az amerikai elnökök közül Ike volt az első, aki Rolex márkájú órát viselt. A márkát jól ismerők tudják, hogy korábban, a mai trendekkel szemben a datejust (dátum funkciós) típusú Rolex volt a zászlóshajója a márkának, míg manapság az úgynevezett day-date, vagy minő véletlen, president néven is emlegetett nap-dátum komplikációval szerelt szerkezet képezi azt. Ehhez az órához egyébként óraipari innováció is kötődik. Az elnök idősebb korában már nem látott jól, ezért az ajándékba kapott óra esedékes szervíz periódusa idején személyi titkársága és a Rolex igazgatója, René Jeanneret között folyt levelezés, melynek hozadékaként az elnök már az úgynevezett „küklopsz”, vagy más néven dátum nagyítós plexiüveggel kapta vissza szeretett óráját, megkönnyítve a dátum leolvashatóságát.


A levél, melynek köszönhetően megszületett a Rolex mára egyik védjegyének számító fejlesztése, a dátumnagyító

Az 1952-es ikonikus Life magazin címlapján Eisenhower elnök szintén ezt az órát viseli csuklóján. Ezt az órát később az elnök egyik beosztottjának, John Moaney őrmesternek ajándékozta, aki közel 30 éven keresztül hűségesen szolgálta az elnököt. Az őrmester 1970-es években bekövetkezett halála után özvegye, aki szintén az elnök szolgálatában állt korábban, egy jegyzett gyűjtőnek, Raleigh DeGeer Amyx-nek adta el az ikonikus órát. Tudható az is, hogy az elnöknek volt egy családi fotó számlapos Hamilton típusú karórája is, de erről sajnos nem maradt fenn kép az utókorra. Ismeretes az is erről az óráról, hogy Eisenhower unokája, David későbbi feleségének, Julie Nixonnak- Richard Nixon legfiatalabb lányának -, nagyon tetszett a személyre szabott családi számlapos Hamilton óra, így Ike azt követően, hogy David unokája elkötelezte magát és eljegyezte Julie-t, neki ajándékozta azt. Továbbá az elnök még 1945-ben vásárolt egy HEUER kronográf órát is saját részre. Sajnos olyan fotó, melyen egyértelműen ezt viseli, szintén nem maradt ránk, de az óra és az elnök „kapcsolatát” az alábbi kép is bizonyítja.


A HEUR is büszke volt „IKE” választására


Talán épp egy HEUER kronográf mutatja a helyes irányt

Különböző források említést tesznek még egy Gruen Curvex, illetve egy Vacheron Constantin típusú karóráról is, előbbit 1943-ban a szövetségesek algíri főhadiszállásán, míg utóbbit az 1955-ös, világ vezetőinek szervezett csúcstalálkozón viselhette az elnök, de ennek tényszerűségét kétséget kizáróan a fotók minősége, illetve az ellentétes információk megkérdőjelezhetik.


Egy klasszikus Vacheron Contantin aranyóra mndig jó választás lehet egy amerikai elnök számára.


Bizonyos források szerint ezen az egyeztetésen…


…egy ehhez hasonló, 1943-ban készült Gruen „Curvexet” visel a tábornok. A Gruen órája fantázianevét a különleges tok alapján kapta alkotóitól.


Az egyik legismertebb kép Eisenhowerről. A Life magazin borítóján már kedvenc arany Rolex datejustjával látható.

John Fitzgerald Kennedy (1917. május 29.1963. november 22.), egy elnök mítosza

Kennedy elnök, amerikai történelemben betöltött szerepét tekintve megosztja a történészek jelentős részét is. Vannak, akik a vietnámi háborús szerepvállalással azonosítják, mások az emberi jogok élharcosaként, esetleg az Apolló projekt megálmodójaként tekintenek rá, megint mások a hidegháborús helyzet eszkalálódását kötik hozzá. Sokak szemében pedig nem volt más, mint egy amerikai Playboy, aki sokra vitte. Az azonban tény, hogy mindezektől függetlenül is mind a mai napig az amerikaik körében a XX. század legnépszerűbb elnökét tisztelhetjük a demokraták volt politikusában. Az USA 35. elnöke számos órát birtokolt életében, ezek közül az érdekesebb darabokból - a teljesség igénye nélkül - egy Omega, Rolex day-date (alias president), egy Cartier, illetve egy Nastrix márkájú karóra emelendő ki.


Az Omega, melyet Kennedy elnök „nagy napján”, a beiktatási ceremónián viselt.


Egy gesztus és egy jóslat, mely végül beteljesült.

A kocka tokozású Omega órát a későbbi elnök egyik jóbarátjától, a floridai szenátor Grant Stockdaletől kapta ajándékba. Az óra különlegességét többek között az adta, hogy ez a figyelmesség még az elnökválasztás előtt történt, de az óra hátoldalán lévő gravírozott felirat szerint, mintegy nostredamusi jóslatként JFK már mint az Egyesült Államok elnöke van említve a felirat szerint. Felesége levélben köszönte meg Grantnek a gesztust, utalva arra, hogy az óra szebb, mint amit ő vásárolt korábban férjének. Azt, hogy milyen órát kaphatott Kennedy feleségétől, arról biztos információk nincsenek. Az biztos, hogy Jacqueline 1957-ben a negyedik házassági évfordulójuk alkalmával egy Cartier típusú órával lepte meg férjét. Állítólag Kennedy életének utolsó napján, a merénylet idején is ezt viselte Dallasban. Az órát a merényletet követően a kórházban az özvegy természetesen visszakapta, majd JFK személyi titkárának, Evelyn Lincolnnak adta azt. A volt munkatárs halálát követően - számos más Kennedyhez köthető személyes tárggyal egyetemben -, egy gyűjtőre hagyományozta.


Egy Cartier öltönyóra, ami tragikus események szemtanújaként, majd mementójaként maradt az utókorra.

De egy pillanatra térjünk vissza a már korábban említett Omega órához. Hiszen ehhez is kapcsolódik egy másik érdekesség, mert biztosan tudható, hogy Kennedy elnök 1961-es beiktatása alkalmával ezt az órát viselte.


A beiktatás pillanata

Ez az óra jelenleg az Omega saját gyűjteményében lelhető fel, miután a gyártó cég 2005-ben egy aukció keretében visszavásárolta a történelmi darabot 420.000 dollárért, sőt a fentiek tiszteletére kiadtak egy limitált darabszámú replikát is. Itt kérem a replika szót annak valós értelmében értelmezni a Tisztelt Olvasó részéről, tekintve, hogy eredetileg a replika szó nem egyenlő a sajnálatos módon napjainkban elterjedt silány hamisítványokkal! Mindösszesen annyit kell(ene) értenünk alatta, hogy egy korábbi sikeres darab az előd előtt tisztelegve, mintegy „friss köntösben” köszön vissza napjainkban. Vélhetően a replika szó eredeti tartalmának torzulása miatt született meg utóbb a "homage óra" fogalma, mely a tisztelet alapú eredeti órákat igyekszik megkülönböztetni a hamisítványok kategoriájától.  


A replika, amely valójában tisztelgés a múlt előtt. Az újragondolt JFK óra, limitált számban „hajt főt” a korábbi óra és a néhai elnök emléke előtt.

Kennedy elnökhőz köthető másik ikonikus óra - melyet a pikáns részletek miatt számos forrás kiemel -, egy gyönyörű nap - dátum komplikációs, tömör arany Rolex. Ennek pedig oka a kormányzati körökben már akkor is nyílt titokként kezelt viharos viszony a kor szexszimbóluma, Marylin Monroe és az elnök között. 1962-ben az elnök születésnapi partiján fellépő Monroe nemcsak fellépésével kívánta meglepni Kennedyt, hanem szerelme bizonyítékaként ezt a gyönyörű, szintén személyreszabott garvíozással készült órát, és egy verset tartalmazó míves dobozt is ajándékba kívánt adni szeretője részére. A színésznő az órát Kennedy egyik emberének adta oda, és állítólag amikor az elnök meglátta az órát, tartva a botránytól, csak annyit mondott beosztottjának, hogy azonnal szabaduljon meg a „lebukásához” vezethető tárgyaktól. Ez az óra szintén 2005-ben került kalapács alá, és végül 120.000. dollárért kelt el.


Az árulkodó felirat

Köztudomású tény az is, hogy az elnök szintén kapott még ajándékba egy, a gyermekei (Caroline és John) fotójával díszített számlapos Hamilton karórát, mégpedig 1962-ben pennsylvánia kormányzójától, David Lawrencetől. Erről az óráról sajnos nem leltem képet egyetlen más forrásból sem.

Továbbá JFK másik, biztosan birtokában lévő óra egy 57 köves, 14 karátos fehér arany óra volt, melyet 1963-ban kapott ajándékba a Bruce házaspártól – a férj komoly diplomata múlttal rendelkezett, és az elnök regnálása idején ő volt az amerikai brit nagykövet. Az elnök állítólag úszás közben ezt az órát szerette viselni. A hátlapon lévő, már-már elmaradhatatlan garvírozás pedig Brucék humoros oldaláról tanúskodik, hiszen JFK-nek szeretettel klisét nem a kézenfekvő Brucéktól, mint vezetéknév zárja, hanem az asszony keresztnevének többesszáma, Evangeliniktől. Lehetséges, hogy ez fajta tolvajnyelv humor tárgyát képezte a felek között, illetve utalhat arra is, hogy Evangeline asszony ötlete volt az ajándékozás. A sors fintora, hogy az elnök halálát követően özvegye ezt az órát második férjének, a milliárdos görög származású Arisztotelész Onassisznak ajándékozta, illetve az óratok oldalára egy apró rövidítést is gravíroztatott. „FALJ” vagyis For Ari Love Jackie, ami annyit tesz Arisztotelésznek szeretettel Jackietől.


”Evangelinesék” ajándéka…


később már egy új szerelmet jelképezett.

Ebben a részben szó esett egy háborús hősről és egy másik tragikus sorsú, de rendkívül népszerű amerikai elnökről. Remélem élvezték a kitekintést, és legközelebb is velem tartanak képzeletbeli utunk során.

Folytatása következik.

 


Tárgykultúra / Dr. GOMBOS Zoltán

FŐNEMESI KORONÁK

Az Egyesült Királyságban hónapok óta országosan, sőt világszinten készülnek III...
Tárgykultúra / LUKÁCS György

STÍLUSOS AJÁNDÉKÖTLETEK

Adni jobb, mint kapni, mondják, a kérdés csak az, hogy mit? Megannyi ember...
Tárgykultúra / Brainel MEHANDI

MINI "SAVILE ROW EDITION"

Szemfülesnek látszó marketing trükkel próbálja megszólítani a bespoke...
Tárgykultúra / SZTANYEK Márk

ELNÖKI ÓRÁK 4. RÉSZ

Sorozatunk mai részében ismét forgatunk a történelem időkerekén. A téma...