SEERSUCKER

Tej és cukor - erre a két szóra utal az egyik legkülönlegesebb karakterű nyári szövet megnevezése, a seersucker. No nem azért, mert ezekből készítik, hanem mert a szövet sima-göröngyös karakteréből, valamint a korai színösszetételből (fehér és a nádcukorra emlékeztető barna) a tejre és cukorra asszociál az eredeti hindi (de nem kizárt, hogy perzsa) nyelv: Shir (tej) és Shakar (cukor). 

Szerző és cikkei


Szerző: Brainel MEHANDI | A szerző további cikkei


Tartalom

A szövet eredetének gyökerei Indiába vezetnek, ahol a Kelet-indiai Társaság egyes források szerint már az 1600-as években hozzájutott és kereskedett vele, ám európai elterjedését a 18. századra datálják. Természetesen Amerikába is eljutott, ahol igazán megkedvelték ezt a fajta szövetet, sőt talán ki lehet mondani, hogy manapság az Újvilágban a legnépszerűbb ez az anyag. 

A seersucker szövet pamutból készül, jellegzetes “hullámos” karakterének megalkotásához eredetileg selyem szálakat szőttek a pamut mellé, s minthogy utóbbiak vízzel érintkezve zsugorodtak, ellenben a selyem szálak nem, kialakult a seersucker egyedi textúrája. Utóbb már, nyilván gazdaságossági okokból, nem selyemmel hozzák létre ezt a hatást, hanem azzal, hogy eltérő feszességű pamutszálakat szőnek egmás mellé. A hatás ugyanaz, tehát a minőség érdemben nem romlik, ám az előállítás költségkímélőbb. A konfekcióipar jóvoltából azonban létezik olyan változat is, amikor a selyem szálat, vagy a feszesebb pamutfonalat poliészterrel helyettesítik... nos, ez már egyértelműen minőségi kompromisszumot takar, emellett funkcionálisan teljesen irracionális megoldás, hiszen ennek a szövetnek a lételeme a könnyedség és a természetes szellőzés, amit meglehetősen morbid dolog a poliésztertől elvárni - messziről kerüljük az olyat! Fontos tisztázni azt is, hogy a seersucker nem egyenlő a krepp vászonnal. A krepp kinézetre hasonló, de a technológia teljesen más. A kreppnél nitrolúgos kezeléssel érik el a hullámos textúrát, míg a seersucker esetében szövéssel, a láncfonal-rendszer feszültségkülönbségével hozzák létre. 

Az autentikus seersucker nem csak elképesztően könnyű és jól szellőző, de hullámos karakterének köszönhetően nem simul a bőrhöz, így pl. egy nadrág esetében a szövet és a bőrünk között egyedülálló légáramlásra, ventilációja van lehetőség, emiatt viselési komfortját a nyári melegben igazán nehéz felülmúlni. Természetes “hullámos” karaktere miatt a gyűrődéstől igazán nem kell tartanunk, sőt vasalni sem kell, így nyaraláshoz, utazáshoz is ideális.

Előnyös tulajdonságai miatt rendkívül kiterjedt a felhasználása a nyári öltözködésben. Készülhet belőle zakó, nadrág, ing, overál, női ruha, csokornyakkendő, sőt az utóbbi időben még seersucker maszkot is láthattunk.

Viselési kultúráját tekintve, Európában kevésbé (pedig maga a windsori herceg is szívesen viselte, amikor a Bahamákon élt), ám Amerikában igazán népszerűvé vált. Filmes karakterek közül a Gregory Peck által alakított Atticus Finch mindenképp említésre méltó, s az ő karaktere azért is különleges, mert egy ügyvédet alakít, aki seersucker öltönyt visel a tárgyalóteremben. Ez a “hóbort” a dallasi ügyvédek körében ma is igen népszerű, de köztudottan kedvelik/kedvelték olyan személyiségek is, mint Ronald Reagan, George Bush, Wes Anderson, Miles Davis, vagy Dustin Hoffman.

Mint említettem, Európában nem igazán tudta meghódítani a közízlést, ám ez nem jelenti azt, hogy mi magunk nem élhetünk vele. Jellegzetes színösszetétele a kék-fehér csíkos, de emellett számtalan variációban fellelhető, így könnyen megtalálhatjuk a saját ízlésükhöz idomuló színösszetételt - bár ezen a téren is én inkább az egyszínű van monokróm változatokat javasolnám. 

Viselhetjük nyári öltönyként, blézerként, és legfőképpen nadrágként, ami ha egy jó színt választunk, igazán sokat lendíthet nyári megjelenésünk dinamikáján. Üzleti/hivatali megjelenésben nem javaslom viselni, még business casual szinten sem, de a smart casual tartományában kitűnő választás. A nyakkendős összeállításokat hanyagolnám, ennek inkább ott van létjogosultsága, ahol félig meddig üzleti öltözékként viselik, (lsd. dallasi ügyvédek) de könnyű blézerként, és meg inkább nadrágként kifejezetten felfedezendő kategória.

Ha blézer mellett döntünk, pamut inggel társítsuk, cipő terén pedig jöhetnek a nyárias karakterű bőrcipők is, bár én leginkább a sneakereket javasolnám hozzá, akár vászon kivitelben, de természetesen bőr és hasítottbőr változatban is kifogástalan összhatást adnak. 

Bízom benne, hogy ezúttal is sikerült gazdagítanunk rálátásunkat a klasszikus nyári ruhatár szofisztikált világában, így eggyel több alternatívát ismerünk, amikor eszünkbe jut a rövidnadrág. De tudják mit? Ha már rövidnadrág, az is lehet seersucker - sőt!


Bespoke / Brainel MEHANDI

THE OUTFIT - EXTRÁKKAL

Időnként készülnek olyan filmek, melyek megpróbálnak visszaadni valamit a...
Bespoke / Brainel MEHANDI

CSAK TUDNÁM MI AZ A FRESCO

A bespoke kultúrában jártas Olvasóink bizonyára jól sejtik, hogy nem egy...
Bespoke / LUKÁCS György

MIT TANULTAM AZ ELSŐ BESPOKE PRÓBÁKON?

Egy dolog olvasni a szabósági kultúráról, és más dolog átélni mindazt, amit a...
Bespoke / Brainel MEHANDI

KORD ÉS MOLESKIN

A szocialista utódállamok egyik jellegzetes öröksége, hogy a többség egyáltalán...